Haberler

El yapımı yorgancılık, hazır yorganlara direniyor

Güncelleme:

- El yapımı yorgancılık, hazır yorganlara direniyor 40 yıllık yorgancı: "Eskiden 100'ün üstünde olan yorgancı sayısı, şimdi 10'u geçmiyor" Türkiye'de mesleğin son temsilcileri tarafından yaşatılmaya çalışılan el yapımı yorgancılık, hazır yorganlara direniyor.

- El yapımı yorgancılık, hazır yorganlara direniyor

40 yıllık yorgancı: "Eskiden 100'ün üstünde olan yorgancı sayısı, şimdi 10'u geçmiyor"

SAMSUN - Türkiye'de mesleğin son temsilcileri tarafından yaşatılmaya çalışılan el yapımı yorgancılık, hazır yorganlara direniyor. 40 yıldır yorgancılık mesleğini yapan Samsunlu Mehmet Selçuk, eskiden Samsun'da 100'ün üstünde yorgancı olduğunu, şimdi ise iki elin parmağını geçmediği söyledi.

Samsun'un sayılı yorgancılardan biri olan 50 yaşındaki Mehmet Selçuk, fabrikasyon üretimin el yapımı yorgancılığı olumsuz etkilediğini vurguladı. Son zamanlarda meslekte usta olarak sayabileceği çok az kişi olduğunu ifade eden Selçuk, "Bu mesleği 40 senedir yapıyorum. Yorgan işleri kışın durgun oluyor, yazın insanlar yorganlarını çıkartıp yenilemeye getirdikleri için daha hareketli geçiyor. Geçmişte yorgan satışı çok daha fazla yapılıyordu. Şuan hazır satılan yorganlar nedeniyle talep azaldı. Hazır yorgan daha ucuz olduğu için o daha fazla tercih ediliyor" dedi.

"Yorgancı sayısı azalıyor"

Eskiden Samsun'da 100 civarı yorgan ustası olduğuna dikkat çeken Selçuk, "Şuan en fazla 10 kişi bu şekilde elde yorgan yapıyor. Fabrikasyon yorganlar bizim işlerimizi çok fazla etkiledi. Yaptığımız bu işte de çırak yetişme olayı tamamen durmuş durumda. Şimdiki gençlerimiz bunun gibi mesleklerde çıraklık işine pek sıcak bakmıyorlar maalesef. Müşterilerimiz şuan genellikle hazır yorganları alıyor, ellerinde koyunyünü varsa getiriyorlar ve biz de onları ellerimizle güzel bir şekilde dikiyoruz. Hazır yorganlarda tek kişilik fiyatlar 250 Liradan, çift kişilikler ise 350 Liradan satılıyor. Bizim diktiğimiz pamuk yorganlar 750 Lira, eğer ki koyunyününden isterlerse de 1000 liraya kadar çıkıyor" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mehmet Selçuk Türkiye Samsun Selçuk Haberler

Dilan Polat'ın tahliye talebi reddedildi

Dilan Polat'ın tahliye talebi reddedildi

Ülkede turist istemiyorlar! 10 bin kişi dev pankartlarla sokağa indi

Ülkede turist istemiyorlar! 10 bin kişi dev pankartlarla sokağa indi

Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini düşürdü

Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini düşürdü

Üsküdar'da çöp sorunu! Vatandaş şikayet etti, belediye ekipleri soluğu mahallede aldı

Üsküdar'da çöp sorunu! Vatandaş şikayet etti, belediye ekipleri soluğu mahallede aldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title