Viyana'da Türk Sanat Müziği Konseri

Viyana'da Türk Sanat Müziği Konseri

Avusturya'nın Başkenti Viyana'da Faaliyetlerini Sürdüren İstanbul Kültür Derneği (İkv) Türk Sanat Müziği Korosu, Haus Der Begegnung-floridsdorf Salonu'nda Verdiği Konserle Dinleyicilere Eşsiz Anlar Yaşattı.

Viyana'da Türk Sanat Müziği Konseri

Avusturya'nın başkenti Viyana'da faaliyetlerini sürdüren İstanbul Kültür Derneği (İKV) Türk Sanat Müziği Korosu, Haus der Begegnung-Floridsdorf Salonu'nda verdiği konserle dinleyicilere eşsiz anlar yaşattı.

İKV tarafından Viyana'da her yıl düzenlenen Türk müziği konserlerine bu yıl sanat müziği ile devam edildi. İKV Türk Sanat Müziği Korosu'nun konserine, İstanbul Beyoğlu Musiki Cemiyeti saz ve ses sanatçıları da destek verdi. Haus der Begegnung-Floridsdorf Salonu'ndaki konseri Türkiye'nin Viyana Başkonsolosu Sedat Önal, Viyana Kültür Dairesi Müdürü Dr. Haydar Sarı, UNICEF Viyana temsilcileri, Türk ve Avusturyalı sanat müziği severler izledi. Hüzzam, muhayyerkürdi ve muhayyer makamı şarkıların seslendirildiği bin kişilik konser salonunda oturacak yer kalmadı. İstanbul'dan Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Modern Folk Müziği Topluluğu Solisti Enver Menalli ve İstanbul Radyosu Solisti Sadiye Er de konserde sahne alan sanatçılar arasındaydı. Öte yandan konserde, koro ve solist olarak Ülker Gürman, piyanoda büyük kızı Selma, gitarist koro ve solist sanatçı olarak küçük kızı Berna ile Gürman ailesi rüzgarı esti.

Konser bitiminde kısa bir açıklama yapan Viyana Kültür Dairesi Başkanı Sarı, ''Konser oldukça iyi geçti. Burada emeğin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Viyana'da yaşayan insanlarımızın aydınlık yüzü burada gösterildi. Aramızda Avusturyalı ve diğer milletlerden sanat müziği dinleyicisi oluşu bizim için ayrı bir önem taşımaktadır. Bu, bizim için büyük bir başarıdır" dedi. Konseri izleyen Halk Partisi Viyana Eyalet Parlamentosu Milletvekili Şirvan Ekici ise, "Salondaki alkışlardan da anlaşılacağı gibi, konser oldukça etkileyiciydi. Şimdiye kadar Türk Halk Müziği, Türk Hafif Batı Müziği gibi dallarda etkinlikler oluyordu. Ama Türk Sanat Müziği eksikliği vardı. O da böylelikle giderilmiş oldu" dedi.

(MEA-İHA-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA