Eskişehir'de arpa, yulaf ve buğday üreticisi bu yılki hasattan umduğunu bulamadı

Eskişehir'de arpa, yulaf ve buğday üreticisi bu yılki hasattan umduğunu bulamadı

Besi hayvancılığının yoğun olarak yapıldığı ve yaygın olarak arpa, yulaf ve buğday ekilen Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Karaçam köyünde hasat dönemi yavaş yavaş tamamlanırken, üreticiler bu yıl umdukları verimi alamadıklarını belirtti.

24.07.2020 14:39 | Son Güncelleme: 25.07.2020 00:25

Besi hayvancılığının yaygın olduğu Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Karaçam köyünde yemde kullanıldığı için arpa yaygın bir şekilde ekiliyor. Arpanın ardından buğday ve yine yemde kullanılan yulaf ekilen köyde, geçtiğimiz ekim ayında ekimi yapılan tahılların şu günlerde biçimi gerçekleşiyor. Tahıldan arta kalan samanın da beside kullanılması sebebi ile verimin çok önemli olduğu tahıl tarımında bu sene beklentilerinin karşılığını alamayan çiftçiler kara kara düşünüyor. Açığını çevre köylerden karşılamayı planlayan Mihalıççıklı çiftçiler, bu sefer de yoğun talepten dolayı artan saman balyası fiyatlarından dolayı endişe yaşıyorlar. Daha önce balyası 3-4 liradan katılan samanın kilogram fiyatı 1 liraya çıkarken, balya fiyatı ise 7-8 lirayı yükseldi.

Umdukları hasadı yapamadılar

"YASAKLAR SEBEBİ İLE TARLAMIZA YETERLİ ALAKAYI GÖSTEREMEDİK"

Mahalle Muhtarı İbrahim Turgut, yeteri kadar arpa ve saman balyası bulamadığı takdirde hayvan sayısını azalmayı bile düşündüğünü söyledi. Alınan verimden memnun olmayan çiftçilerden de olan Muhtar Turgut; "Bu yıl anlamadığımız halde her şey üst üste geldi. Korona virüs sürecinde sokağa çıkma yasaklarından dolayı yeterli ilgi alakayı tarlamıza gösteremedik. Genel olarak köyümüz ve civar mahallerdeki çiftçiler zor durumda. Devletimiz çiftçiye gerekli izinleri gösterse de ilaç, gübre gibi ihtiyaçlarımızı, esnaf kapalı olduğu için karşılayamadık. Bu da haliyle verime net bir şekilde yansıdı" dedi.

Umdukları hasadı yapamadılar

"ZAMANSIZ YAĞMURLAR BELİMİZİ BÜKTÜ"

Bütün bunların üzerine hasada yakın yağan sert ve sürekli yağmurlar çiftçiyi üzen başka bir nokta oldu. Sert yağmurların başaktaki tahılı dökerken oluşan seller mahsulü kökünden sökmeye yetti. Bu konuda konuşan 40 yıllık çiftçi Hüdai Turgut, muhtarın dediklerine katılırken şunları belirtti:

"Zamanız yağmurlar belimizi büktü, eskiden 40 dekarlık arazimden 20 tona kadar çıkan verim bu sene 8 tonda kaldı. Tahılın yanında saman miktarının azlığı hayvanlarımıza vereceğimiz besinin kalitesine, bu da hayvanların kilosuna yansıyacak tabii ki. Benim en az bin adet saman balyası istiflemem gerekiyor, ama kendi arazilerime baktığımda 500 balya ancak toplarım. Geri kalan ihtiyacım olan balyayı civardan toplamaya çalışacağım. Eğer toplayamazsam havyalarım kışın aç kalır. Bu sene gibi verim düşüklüğü ben hiç görmedim. İnşallah bir çıkış yolu bulacağız."

Eskişehir'de arpa, yulaf ve buğday üreticisi bu yılki hasattan umduğunu bulamadı

Kaynak: İHA

Haber Yorumları (6)
EDİRNELİ: HASO SEN BU ÇİFTÇİNİN DURUMU İLE ALAY EDİP ONLARIN BAKMAK ZORUNDA OLDUĞU İNSANLARI GÖRMEZDEN GELİYORSUN YA ALLAH SANA ÖYLE BİR AİLE ACISI VERSİN Kİ BU İNSANLARIN DURUMUNU O ZAMAN ANLARSIN.
ALİ VELİ: Öşürü verilmeyen mahsulde bereket olmaz
ÇİFÇİ: allah belani versin çifci vergi veriyor
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Eskişehir'de arpa, yulaf ve buğday üreticisi bu yılki hasattan umduğunu bulamadı - Eskişehir
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 18.9.2020 20:06:14. #1.15#
title