Türkiye'nin ilk milli helikopter motorunun ikincisi de başarıyla çalıştırıldı

Türkiye'nin ilk milli helikopter motorunun ikincisi de başarıyla çalıştırıldı

12.01.2021 09:05 | Son Güncelleme: 12.01.2021 11:08

İlk yerli genel maksat helikopteri Gökbey'e entegre edilecek milli helikopter motoru TEI-TS1400'ün ilk prototipi TS3'ün ardından TS4'ün de başarıyla çalıştırıldığı bildirildi.

TUSAŞ Motor Sanayiinden (TEI) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin ilk milli turboşaft motoru TEI-TS1400'ün geliştirilmesi amacıyla hazırlanan Turboşaft Geliştirme Projesi'nin, 8 Mart 2017'de Savunma Sanayii Başkanlığının destekleriyle resmi olarak başladığı hatırlatıldı.

Türkiye'nin ilk milli helikopter motorunun ikincisi de başarıyla çalıştırıldı

5 ARALIK'TA TUSAŞ'A TESLİM EDİLMİŞTİ

Proje kapsamında çekirdek motor testlerinin tamamlandığı ve Türkiye'nin ilk turboşaft motorunun 22 Eylül 2020'de başarıyla ateşlenerek kararlı halde çalıştırıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"TEI-TS1400 motorunun ilk prototipi olan TS3 numaralı motor, 5 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla düzenlenen törenle TUSAŞ'a teslim edilmişti. TS3 motorunun tesliminin ardından çalışmalarına hız kesmeden devam eden TEI, bu motorun ikiz kardeşi olan TS4 motorunun üretim ve montajını da başarıyla tamamladı. TS4 motorunun ilk ateşlemesi ve çalıştırılması, 6 Ocak 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. Yapılan testlerde TS4 motoru 'ground idle' güç seviyesine çıkartılarak projede önemli bir aşama kaydedildi. TS4 motorunun testleri, tamamen TEI mühendis ve teknisyenlerinin gayretiyle tasarlanıp geliştirilen yeni bir 'milli turboşaft motor test bremzesi'nde gerçekleştirilmiş olup, sertifikasyon çalışmalarının hızlı yürütülebilmesi için proje kapsamında toplam 4 motor test bremzesi kullanılacaktır."

Türkiye'nin ilk milli helikopter motorunun ikincisi de başarıyla çalıştırıldı

ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRECEK

Açıklamada, Türkiye'nin havacılık motorlarında lider şirketi TEI'nin, 2021 yılında da milli ihtiyaçlar doğrultusunda başarılı çalışmalarını ve ülkenin mihenk taşı olacak havacılık motorlarını tasarlamayı, geliştirmeyi, üretmeyi ve çalıştırmayı sürdüreceği vurgulandı.

Türkiye'nin ilk milli helikopter motorunun ikincisi de başarıyla çalıştırıldı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Emrah Yaşar

Haber Yorumları (34)
VATANMİLLETSAKARYA: yapılanları önemsemiyor değilim rusyada uzay uçak silah sanayisinde gelişmiş durumda ama hakı yoksulluk içinde ama bir farkla onlar bizim millet gibi pazarlardan artık yiyecek toplamıyor turboşaft motorun millete ne veriyor şu an kimin karnını doyuruyor aç insanın satmayacağı şey yoktur
İNSAN: şu togg unda çalışmalarını görsek nerde fabrika kimler nasıl yapıyor şuana kadar kaç tane yapıldı o zaman inanırdım 50 defa kandırılınca bir sefer doğruda yapılsa inanamıyor insan
EROL MEHMET YILDIZ: Ulan ülkemize sallayan kara cahiller. Açın youtube''u 0 yerli silahların yabancılar tarafından incelendiği videoları izleyin. Adamların hayranlıklarını görün. Vatan haini namertler! Daha iyisini yaptınız da Devlet elinizden mi aldı?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title