Türk Sineması İspanya'da Onur Konuğu

Türk Sineması İspanya'da Onur Konuğu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cannes'dan Venedik'e, Busan'dan Saraybosna'ya dünya sinema sektörü tarafından kabul görmüş festivallere konuk olan Türkiye, son olarak İspanya'da 59. Uluslararası Seminci Valladolid Film Festivali'ne onur konuğu olarak katıldı.

Türk Sineması İspanya'da Onur Konuğu
24.10.2014 18:19 | Son Güncelleme: 24.10.2014 18:19

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Cannes'dan Venedik'e, Busan'dan Saraybosna'ya dünya sinema sektörü tarafından kabul görmüş festivallere konuk olan Türkiye, son olarak İspanya'da 59. Uluslararası Seminci Valladolid Film Festivali'ne onur konuğu olarak katıldı.

Festival'e "Onur Konuğu" unvanıyla katılan Türkiye, açılış töreninde Kültür ve Turizm Bakanlığından üst düzey yetkililer ile çok sayıda sanatçımız tarafından temsil edildi. İspanya'nın en önemli iki film festivalinden biri olan Valladolid Film Festivali'nin açılış töreninde, Türkiye'nin Onur Konuğu olduğu ve Türk sinemasının 100'üncü yaşını kutladığı vurgulandı. Törende Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları topluluğu gerçekleştirdiği üç dans performansı ile katılımcıların ilgi odağı oldu. Türkiye tanıtım filmleri eşliğinde sahnelenen gösteriler konuklardan büyük beğeni topladı. Açılışta ayrıca Bakanlık tarafından sinema sektörünün önde gelen yapımcı ve oyuncularının katıldığı bir kokteyl verildi. Davetlilere Türk sinemasının 100'üncü yılı anısına yaptırılan özel armağanlar sunuldu.

"FESTİVALDE TÜRK GÜNÜ"

Festival kapsamında 23 Ekim de "Türk Günü" olarak sinemamıza ayrıldı.Türk sinemasına yoğunlaşılan gün boyunca gerçekleştirilen tüm programlarda ana tema sinemamız oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı günün sonunda verdiği resepsiyonda sinema dünyasının pek çok önemli ismini ağırladı. BaBa ZuLa da verdiği konserle Valladolid'deki sanatseverlere Türk ezgileriyle eşsiz anlar yaşattı. Ayrıca gün dolayısıyla Türk sinemasına özel bir dergi çıkarıldı.

"TÜRK FİLMLERİ İÇİN ÖDÜL BEKLENTİSİ YÜKSEK"

Festival'in ana yarışma bölümünde Kutluğ Ataman'ın "Kuzu" adlı filmi "Punto de Encuentro" bölümünde Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu'nun "Gözümün Nuru" ve Nazlı Eda Noyan ve Dağhan Celayir'in "Bir Fincan Türk Kahvesi" adlı kısa filminin gösterimi yapıldı. Yönetmen Cem Kaya'nın "Remake, Remix, Rip Off" adlı belgeseli ise Festival'in "Tarih Zamanı" adlı belgeseller bölümünde izleyici ile buluştu. 18 Ekim'de başlayan ve 25 Ekim'de sona erecek olan Festival'de Türk filmleri için ödül beklentisi yüksek.

FESTİVALDE GÖSTERİMİ YAPILAN 18 FİLM

Festivalde gösterimi yapılan 18 film şunlar: Uğur Yücel "Yazı Tura", Muharrem Gülmez-Sırrı Süreyya Önder "Beynelmilel", Zeki Demirkubuz "Kader", Özer Kızıltan "Takva", Seyfi Teoman "Tatil Kitabı", Özgür Doğan-Orhan Eskiköy "İki Dil Bir Bavul", Özcan Alper "Sonbahar", Pelin Esmer "11'e 10 Kala", Mahmut Fazıl Coşkun "Uzak İhtimal", Seren Yüce "Çoğunluk", Ahmet Boyacıoğlu "Siyah Beyaz", Ömer Faruk Sorak "Aşk Tesadüfleri Sever", Emin Alper "Tepenin Ardı", Onur Ünlü "Sen Aydınlatırsın Geceyi", Atalay Taşdiken "Meryem", Yılmaz Erdoğan "Kelebeğin Rüyası", Tayfun Pirselimoğlu "Ben O Değilim", Reha Erdem "Jin".

Bakanlığın yürüttüğü görüşmeler kapsamında Türk sineması, 2015 yılında da seçkin örnekleri ile uluslararası arenada sinemaseverlerle buluşmaya devam edecek. 2015 için ilk belirlenen festivallerden bazıları: 51. Pesaro Film Festivali (İtalya), 26. Palm Spring Film Festivali (ABD) ve 18. Guanajuato Film Festivali (Meksika). - Ankara

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Türk Sineması İspanya'da Onur Konuğu - Valladolid
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.9.2020 21:47:16. #1.15#
title