Türk Dağcı Tanzanya'ya Hareket Etti

Türk Dağcı Tanzanya'ya Hareket Etti

Türk Kadın Dağcı Özlem Açıkyürek, Küresel Isınmanın Getirdiği Sorunlara Dikkat Çekmek İçin 7 Kıtada 7 Zirveye Tırmanmak Üzere Yola Çıktı.

Türk Dağcı Tanzanya'ya Hareket Etti

Türk kadın dağcı Özlem Açıkyürek, küresel ısınmanın getirdiği sorunlara dikkat çekmek için 7 kıtada 7 zirveye tırmanmak üzere yola çıktı.

Zirve tırmanışlarını tek başına gerçekleştirecek olan Özlem Açıkyürek, 12 kişilik yardımcı ekibiyle birlikte Kenya üzerinden Afrika'nın en yüksek zirvesi olan Kilimanjaro'nun bulunduğu Tanzanya'ya gitti. Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Açıkyürek, 5 bin 895 metre yüksekliğindeki Kilimanjaro'ya tırmanışını 5 günde tamamlamayı planladığını, amacının küresel ısınmanın getirdiği sorunlara dikkat çekmek olduğunu ifade etti. Açıkyürek, ''Bunu özellikle dağlarda görüyoruz. Bundan 15 yıl sonra Kilimanjaro Dağları'ndaki buzullar erimiş olacak. Her yıl binlerce kişi Kilimanjaro'ya çıkıyor. Küresel ısınmaya karşı durumun ne kadar ciddi olduğunu oradaki halkların, doğa örtüsünün ve canlıların ne kadar etkilendiğini tekrar farklı bir bakış açısıyla herkese göstermek istiyorum. Böyle bir misyonum var'' dedi.

Biyolog olan Açıkyürek, 1990 yılından beri amatör dağcılık yaptığını, bunun yanında su altı ve paraşütle atlama sporları ile uğraştığını söyledi. Küresel ısınmaya karşı '7 kıtada 7 zirve' projesini 2 yıl önce geliştirdiğini dile getiren Açıkyürek, ''1 yıldır da yoğun şekilde çalışıyorum. Bayağı pahalı bir proje. Sponsor bulduğu sürece bu proje yaşayıp devam edecek. Ben bu projenin bir ayağında başaramazsam başka arkadaşların da projeyi devam ettirmesini istiyorum'' diye konuştu.

(FÖ-AS-OK-Y)