Türk Bilim Adamlarından Kanamayı Durduran Ara Ürün

Türk Bilim Adamlarından Kanamayı Durduran Ara Ürün

Türk Bilim Adamları, Dış Kanamaları Saniyeler İçinde Durduran ve 'Ankaferd Bloodstopper' Adı Verilen Tamamen Bitkisel Bir Ara Ürün Geliştirdi.

Türk Bilim Adamlarından Kanamayı Durduran Ara Ürün

Türk bilim adamları, dış kanamaları saniyeler içinde durduran ve ''ankaferd BLOODSTOPPER'' adı verilen tamamen bitkisel bir ara ürün geliştirdi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Hemotoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Haznedaroğlu, Tıp Fakültesi Dekanlık binasında yaptığı basın açıklamasında, vücudun dışında oluşan kanamaları saniyeler içinde durdurabilme özelliğine sahip ara ürün geliştirildiğini bildirdi.

Ara ürünün mucidinin Hüseyin Cahit Fırat adında bir kişi olduğunu belirten Haznedaroğlu, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat alan ürünün ''henüz ilaç olarak tanımlanamayacağının'' altını çizerken, ''bir maddeye ilaç denilebilmesi için klinik çalışmalarının tamamlanmış, faz çalışmalarının sonlandırılmış olması gerektiğini'' söyledi.

Haznedaroğlu, mucidi Hüseyin Cahit Fırat ve ona destek olan bilim adamları tarafından standart, steril ve hazır hale getirilen ara ürünün içeriğinde 5 bitkinin bulunduğunu kaydetti.

Ara ürünün, ampul ve sprey şeklinde de olduğunu belirten Haznedaoğlu, ampulün de kırılarak içindeki sıvının kanama olan bölgeye sürülerek uygulandığını söyledi.

Haznedaoğlu bir gazetecinin, ''Ürünün, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, sınır bölgesinde yapılan operasyonlarda yaralanan asker için kullanıldığı doğru mu?'' şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı:

''Genelkurmay Başkanlığı, bu ürünün geliştirilmesi bütün aşamalardan bilgi sahibi. Bu milli bir ürün, üreticiler bu konudaki bilgileri verdiler. Hepimizin yüreğini dağlayan, gazilerimizi, şehitlerimizi ilgilendiren bir yönü var. Orada, dış kanamalarda bu ürünün kullanılması söz konusu. Bununla ilgi bilgileri üretici firmadan ya da Genelkurmay Başkanlığından almak doğru olur. Bizim görevimiz, bilimsel mekanizmasını ortaya koymak ama böyle gelişmeler olduğunu bilgi olarak biliyorum.''

Haznedaoğlu, ''ürünün eczanelerde satılabilmesi için firma tarafından ilgili yerlere talepte bulunulduğunu bildiğini'' ifade ederek, ürünün, ambülanslara ilk yardım malzemesi olarak sunulması yönünde karar alındığını kaydetti.