TOGG yerli otomobili baş tasarımcısı Murat Günak kimdir? - Haberler
Haberi Paylaş

TOGG yerli otomobili baş tasarımcısı Murat Günak kimdir?

Haberler.com - Haberler | Gündem
TOGG yerli otomobili baş tasarımcısı Murat Günak kimdir?

TOGG'un baş tasarımcısı Murat Günak hayatı merak ediliyor. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından geliştirilen, Türkiye'nin ilk yerli otomobili TOGG halka sunuldu. Yerli otomobil, Volkswagen ve Mercedes-Benz'in baş tasarımcılığıı yürüten Murat Günak tarafından dizayn edildi. Murat Günak kimdir, nereli?

Tasaımcı Murat Günak, Togg yerli otomobilinin tasarım ekibinin başında yer aldı. Elektrikli ilk yerli otomobil, Bursa'da kurulacak fabrikada 2022'de seri üretime geçmeyi bekliyor. Murat Günak hayatı, kariyeri ve daha fazlası haberimizde...

Başarılı tasarımcı, 9 Ağustos 1957 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Türk otomobil tasarımcısı, Volkswagen ve Mercedes-Benz'in eski baş tasarımcısı olarak çalıştı.

Ortaokulu İstanbul'da bitirdikten sonra Murat Günak, Kassel'deki Hochschule für Bildende Künste'de (Güzel Sanatlar Akademisi) endüstriyel tasarım bölümünde eğitim gördü. Ardından Londra'daki Kraliyet Sanat Koleji'nde çalıştı. Ford tarafından sponsor olunan Otomotiv Tasarım Ustası ödülünü almaya hak kazandı. Mezun olduktan sonra Ford Almanya'da çalıştı ve sonra 8 yıl Mercedes-Benz'de tasarımcı olarak yer aldı. Günak, 1994 yılında Peugeot'ya Tasarım Şefi olarak atandı ve 1998'de Mercedes-Benz ve DaimlerChrysler'e tüm binek otomobiller için Başkan Yardımcısı olarak getirildi.

TOGG yerli otomobili baş tasarımcısı Murat Günak kimdir?

Nisan 2003'te Volkswagen marka grubu Tasarım Ekibi'ne katılan Murat Günak, 1 Ocak 2004'te Volkswagen Grubu'nun Tasarım Müdürlüğünü yürüttü. 2007'de Volkswagen'deki eski çalışan Walter de'Silva ile yer değiştirdi. Temmuz 2008 ve Ocak 2009 arasında Mindset AG'nin İcra Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Fransa'da 2011-2013 arasında üretilen "Mia electric" adlı elektrikli araç projesine katıldı. Sonrasında elektrikli araç tasarımları geliştirmek için Tretbox'a taşındı.

Tasarımını yaptığı otomobiller arasında; Mercedes-Benz C Serisi (W202), Mercedes-Benz SLK Serisi (R170), Peugeot 206 CC, Peugeot 307, Peugeot 607, Volkswagen Passat CC, Volkswagen Golf V, Mia electric bulunuyor.

Haberler.com - Gündem

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (6)
Vay be:Hayatı başarı ve kariyerlerle dolu, keşke daha önce yerli otomobilimiz olsaydı da beyin göçü dediğimiz olay olmayıp böyle müthiş beyinler ülkemiz adına işler yapma fırsatını bulsaydı Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
MERVE''YE CEVAP:MERVE aklın nerde senin, sırf sen anlat diye böyle bir benzetme yapıyorum bir kağıda çizim yapmak ile o çizimi gerçeğe uyarlamak aynı şey mi ya da düşünmek ike yapmak tasarım ile üretmekde böyle. Tasarım için ileri seviye bilgin ve hayal gücün olması lazım üretim için ise para ve zamanının olması lazım. Umarım artık farkı biliyorsundur ona göre konuşursun. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Sıkıntılı:Nediyosun ulan Merve Cevap Yaz 0 4 Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title