TL mevduat hesaplarından alınan vergi oranları düşürüldü

TL mevduat hesaplarından alınan vergi oranları düşürüldü

30.09.2020 08:47 | Son Güncelleme: 12.10.2020 14:58

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı ile TL mevduat faiz getirisinden yapılan vergi kesintisi düşürüldü.

Türk lirası mevduatlarının faiz getirisinden yapılan vergi kesintisi düşürüldü, 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarında oran sıfırlandı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Türk lirasının değerini korumak, birikimlerin Türk lirası cinsinden açılmış mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak ve yastık altı birikimlerin bu hesaplarda değerlendirilmesini teşvik etmek amacıyla 31 Aralık 2020 tarihine kadar TL cinsindeki mevduat ve katılım hesaplarından elde edilen gelirlerde tevkifat oranları azaltıldı.

TL MEVDUATLARI

Türk lirası mevduatlara ödenen faizlerden, vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için yüzde 15'lik kesinti yüzde 5'e, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 12'lik kesinti yüzde 3'e düşürüldü. 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 olan kesinti oranı ise sıfırlandı.

KAR PAYLARI

Katılım bankaları tarafından katılma hesabı karşılığında ödenen kar paylarından ise bu oranlar vadesiz, ihbarlı ve özel cari hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için yüzde 5, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 3 olarak uygulanacak. 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda sıfırlanacak.

Döviz tevdiat hesaplarından elde edilen gelirler ile Enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yapılan stopaj oranlarında ise değişiklik yapılmadı.

Karar, yayımı tarihinden itibaren 3 ay süreyle sınırlı olarak vadesiz ve özel cari hesaplara ve söz konusu tarihten itibaren 3 ay içinde açılan veya vadesi yenilenen vadeli hesaplara ödenecek faizler ve kar paylarına uygulanacak.

Analistler, TL mevduat faizlerinden alınan stopaj oranlarının düşürülmesiyle, TL mevduat yatırımlarının özellikle döviz mevduata göre çok daha avantajlı bir duruma geleceğini, bu süreçte tasarrufların belli bir tutarının döviz mevduat hesaplarından TL mevduatlara geçiş yapmasının bekleneceğini belirtti.

TL mevduat hesaplarından alınan vergi oranları düşürüldü

Kaynak: Anadolu Ajansı / Murat Birinci

Haber Yorumları (32)
HIZLI JOE: TL MEVDUAT FAİZİNİ ARTIRACAKSINIZ BAŞKA YOLU YOK . . . İSTATİSTİK DEĞERLERLE OYNAYIP ENFLASYONU OLDUKÇA DÜŞÜK GÖSTEREBİLİRSİNİZ AMA MATEMATİK TE DEĞERLERLE OYNAYAMAZSINIZ. .
MECZUP: ekonomideki üretimsizlik israf peşkeş ve beceriksizliklerinden milleti tl, ye çekmek için dövize vergi getirdiler istikrasızlıklarını piyasada katukulli yaparak günü kurtarmaya çalışıyorlar ama nafile boş yere uğraşıyorlar paranın dini imanı milliyeti yok o vatan, millet sakarya diyenler allah allah nidaları atanlar atlarını alıp dıgıdık dıgıdık üsküdarı geçtiler kimi maltaya kimi man adasına kimi panamaya paracıklarını gemiciklerine doldurup terk i diyar eyledi
TABİ TABİ HEMEN YATIRALIM: Bankaya para yatırmak riskli hale geldi bu saatten sonra bankacılık sistemi ne kimse güvenmiyor.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: TL mevduat hesaplarından alınan vergi oranları düşürüldü - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.10.2020 17:11:34. #1.15#
title