Düzce Belediye Başkanı Özlü: "Temiz hava eylem planı hayata geçmeli"

Düzce Belediye Başkanı Özlü: "Temiz hava eylem planı hayata geçmeli"

02.12.2020 10:59 | Son Güncelleme: 02.12.2020 15:18
Düzce Belediye Başkanı Özlü:

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, kentte yaşanan hava kirliliğine yönelik acil önlem için 'Temiz Hava Eylem Planı' oluşturarak alınan kararların uygulanması yönünde tüm kuruluşların ortak hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, kentte yaşanan hava kirliliğine yönelik acil önlem için 'Temiz Hava Eylem Planı' oluşturarak alınan kararların uygulanması yönünde tüm kuruluşların ortak hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Özlü yazılı olarak yaptığı açıklamada, başta coğrafi şartlar ve meteorolojik faktörlerden kaynaklanan hava kirliliğinin özellikle kış aylarının gelmesiyle artan yakıt kullanımından dolayı sorun oluşturduğunu belirtti.

Hava kirliliği ile mücadelede belediye olarak sorumlulukları kapsamında vatandaşların sağlığını korumak ve solunan havanın temiz olması için gereken tedbirleri alacaklarını vurguladı.

Özlü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hava kalitesi izleme istasyonu verilerine göre, Düzce'de son bir haftada hava kirliliğinin en kötü seviyeye ulaşmasının ardından tüm kamu kurum ve kuruluşlarını bu konu üzerinde acil eylem planı yapmaya davet etti.

Belediyenin tüm imkanlarını seferber edeceğini ifade eden Özlü, "Zabıta Müdürlüğümüz hava kirliliğine neden olan ucuz kömür satışı ile ilgili ağır ve ciddi denetimler yapıyor. Şehrimize kalitesiz insan sağlığını tehdit eden kömür girişine müsaade etmiyoruz. Kaçak satış yapan yerler var ise ihbar etmeleri durumda hemşehrilerimizin sağlığı ile oynayanlara gerekli müeyyidelerin uygulanacağını herkesin bilmesini de isteriz. Kaçak kömüre ve satışına geçit vermeyeceğiz." dedi.

Tek-çift plaka uygulamasına gidilebilir

Düzce'de trafiğe kayıtlı araç sayısının ekim ayı sonu itibarıyla 115 bin 253'e ulaştığına dikkat çeken Başkan Özlü, "Hava kirliliğinin artmasının en önemli nedenlerinden biri de arabalardan çıkan egzoz gazlarının olmasından sebep tek-çift plaka uygulamasına geçilmesi elzem oldu. Böylelikle sadece hava kirliliği değil trafik konusunda da rahatlama sağlayacağına inanıyorum." diye konuştu.

Doğalgaz kullanımına teşvik

Düzce'nin 68 bin 365 doğalgaz abonesinin olduğunu ve yaklaşık 17 bin hanenin önünde doğalgaz hattı olmasına rağmen abone olmadığını belirten Özlü, şunları kaydetti:

"Hava kirliğinin önüne geçebilmek adına en önemli etkenlerin başında gelen geleneksel ısınma yöntemlerinden vazgeçilmesi ve doğalgaza abone olunması. Vatandaşların devlet eliyle teşvik edilmesi, maddi imkanı olmayanlara da destek olunması gerekiyor."

Fabrika bacalarına online denetim

Özlü, hava kirliliğinin nedenlerinden biri olarak gösterilen sanayileşme ile ilgili de fabrika bacalarının salınımlarının denetimlerinin sıklaştırılması gerektiğinin altını çizerek, "Teknolojiyi en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Artık fabrikaların bacalarının emisyon standartlarını ölçebilen online baca izleme sistemlerinin zorunlu kullanılması gerekiyor. Düzce Belediyesi olarak online izleme sistemini Atık Su Arıtma Tesisimizde kullanıyoruz." ifadesinde bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yavuz Emrah Sever

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title