TBMM'de Yeni Yasama Yılı Açılış Resepsiyonu (6)

TBMM'de Yeni Yasama Yılı Açılış Resepsiyonu (6)

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, AK Parti'nin Sivil Anayasa Çalışmasıyla İlgili İzlenen Yönteme İtirazının Olduğunu Belirterek, "Yakışanı ve Şık Olanı Anayasa Çalışmasının Meclis Başkanlığı Tarafından Organize Edilerek, Koordine Edilmesidir" Dedi.

TBMM'de Yeni Yasama Yılı Açılış Resepsiyonu (6)

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, AK Parti'nin sivil anayasa çalışmasıyla ilgili izlenen yönteme itirazının olduğunu belirterek, "Yakışanı ve şık olanı anayasa çalışmasının Meclis Başkanlığı tarafından organize edilerek, koordine edilmesidir" dedi.

Yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla Meclis'te verilen resepsiyona katılan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Kılıç, sivil anayasa çalışmalarında izlenen yöntemi nasıl bulduğunun sorulması üzerine, "İzlenen yönteme itirazım var. Yeni anayasa çalışmasının Meclis Başkanlığı tarafından koordine edilmesi daha isabetli olacaktır. Yakışanı, şık olanı, yeni anayasa çalışmasının Meclis Başkanlığı tarafından organize edilerek, koordine edilmesidir. Bunun

yapılmamış olması, hiç yapılmayacağı anlamına gelmiyor'' değerlendirmesini yaptı. Kılıç, Meclis Başkanlığı'nın bu konuda izleyeceği yöntemi kendisinin belirleyebileceğini kaydetti.

Anayasa değişikliğine ilişkin taslak metnin Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesinin ardından görüş bildireceklerini açıklayan Kılıç, metnin hem anayasanın geneli hem de Anayasa Mahkemesi'ni ilgilendiren bölümleriyle ilgili düşüncelerini kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi. Bu konuda en çok söz söyleyeceklerden birinin Anayasa Mahkemesi olduğuna vurgu yapan Kılıç, ''Biz metni bekliyoruz'' şeklinde konuştu.

Kılıç, gazetecilerin soruları üzerine anayasada yer alıp almayacağı tartışılan üniversitelerdeki kılık-kıyafet düzenlemesiyle ilgili görüşlerini de açıkladı. Bu konuda çeşitli görüşler olduğuna işaret eden Kılıç, yargıçların, içtihatlarını anayasa ve yasalara göre yaptıklarını söyledi. Kılıç, "Ana dayanağı değişirse, içtihatlar da değişir'' dedi. Bu değerlendirmeyi türban için yapmadığını, genel bir hukuk kuralını dile getirdiğini anlatan Kılıç, ''Türban konusunda şimdi bir şey söylemek istemiyorum''

diye konuştu. Kılıç, bir soru üzerine 21 Ekim'de referanduma sunulacak anayasa değişiklik paketiyle ilgili yetkinin Yüksek Seçim Kurulu'nda olduğunu da sözlerine ekledi.

(DA-OK-Y)

Kaynak: İHA