Taşeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Genel Kurulu

Kırsal kalkınmayı desteklemek, yeni istihdam alanları oluşturmak ve üreticinin ürününe değer kazandırmak amacıyla Silifke Belediyesi’nin ortaklığı ile kurulan S.S. Silifke Taşeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruluş genel kurulunu gerçekleştirdi.

Taşeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Genel Kurulu

Kırsal kalkınmayı desteklemek, yeni istihdam alanları oluşturmak ve üreticinin ürününe değer kazandırmak amacıyla Silifke Belediyesi'nin ortaklığı ile kurulan S.S. Silifke Taşeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruluş genel kurulunu gerçekleştirdi.

Genel kurulda Sınırlı Sorumlu Silifke Taşeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığına Esen Tuba Tol, Başkan Yardımcılığına Ömer Savar, Muhasipliğe Kıvanç Derya, Halide Gülşah Genç ve Hayırlı Temir'de üye olarak belirlendi.

Kooperatifin ilk projesi olan Silifke yoğurdunun üretileceği mandıra projesi için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut, kendisinin de destek verdiği Taşeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurma çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, "Keçi sütü, gerçek değerini kooperatifle bulacak. Marka olan gerçek Silifke yoğurduna sonuna kadar sahip çıkacağız. Boş bir heves için bu işe başlamıyoruz. Gönüllü ve kararlı olarak başlıyoruz. Keçi sütünün gereken önemi görmesi, üreticinin daha fazla kazanması ve ismiyle ün yapmış gerçek Silifke yoğurdunun yapılması amacıyla Silifke Belediyesinin de ortaklarından olacağı kooperatifimizin genel kurulunu gerçekleştirdik. Muhtarlarımızı, çiftçilerimizi, üreticilerimizi ve bilgi almak için bizlere müracaat eden her bir vatandaşımızı bilgilendiriyoruz.

Silifke olarak Silifkeliler olarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, gücümüze güç katmalı ve yoğurdumuz hak ettiği noktaya getirmeliyiz" dedi.

Genel kurulda S.S. Silifke Taşeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığına seçilen Esen Tuba Tol, "Önceliğimiz keçi sütü ve diğer süt ürünleri olacak. Üreticilerimizin hak ettiği kazancı elde etmeleri, ürünlerinin değerlenmesi ve vatandaşlarımıza sağlıklı bir şekilde ulaşması için kooperatif çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Kooperatifin amacı, kurucuların ve yöneticilerin hiçbir şey beklemeden bu işe gönüllü olarak girmeleridir. Sistem oturduğu zaman üreticilerin kazanmasıdır. Belediyemizin de böyle bir çalışmaya destek vermesi kooperatifimiz açısından çok önemli. Üreticilerimiz açısından belediyemizin öncülüğünde bu işin başlaması güven olayını da yerine tam olarak oturtuyor. O güven olduktan sonra bütün toplum kesimlerinin bu işi kabullenmesi gerekiyor. Bu iş siyaset üstü bir olaydır. Belediyeler siyasi kurumlar değildir. Kişilerden bağımsızdır. Kooperatif de siyaset üstü olacak. Bütün vatandaşların kucakladığı destek verdiği bir kooperatif olacak. Uzun süreli olacak. Süt ürünlerinin değerlendirilmesiyle ilgili konu yerine oturduğu zaman, sonrasında tarımla ilgili konulara geçeceğiz. İzmir Tire'de bulunan bir süt kooperatifinin çalışmalarını inceledik ve gerçekten başarılı bir iş yapmışlar. Bizlerde el birliğiyle kentimizde bu kooperatifi hayata geçireceğiz" diye konuştu. - MERSİN