Taksicilerden Türkiye'de yeniden hizmete başlayan Uber için karşı hamle
Advertisement

Taksicilerden Türkiye'de yeniden hizmete başlayan Uber için karşı hamle

18.01.2021 10:27 | Son Güncelleme: 18.01.2021 10:52

Taksiciler, istinaf mahkemesi tarafından Türkiye'de erişim engeli kaldırılan Uber'e karşı harekete geçti. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, mahkemenin vermiş olduğu karara itiraz ederek temyiz başvurusunda bulundu.

66 ülkede 700'den fazla şehirde günde 19 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan Uber'e Türkiye'de erişim engeli getirilmişti. 2019 yılında hem web sitesine hem de uygulamasına girilemeyen Uber'e erişim engeli geçtiğimiz yılın sonunda istinaf mahkemesinin verdiği kararla kaldırılmıştı. Taksi ürünüyle Türkiye genelinde faaliyet göstermeye devam başlayan Uber için taksicilerden yeni bir adım daha geldi.

TEMYİZ BAŞVURUSUNDA BULUNDULAR

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Uber'in engelini kaldıran istinaf mahkemesinin kararını temyiz başvurusunda bulundu. Yargıtay'ın bozma kararı vermesi halinde, dosya yeniden ilgili istinaf mahkemesine gönderilecek. Bu durumda dosya kendisine istinaf mahkemesi "bozmaya uyma" kararı veya ilk karar hakkındaki düşüncesinde ısrar ederek "direnme" kararı verebilecek.

2014 yılında Türkiye'ye giriş yapan Uber, ülkede 4,5 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş ve kullanılmıştı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Uber'e ilişkin olarak taksici dernekleri ve birlikleri dava açmış ve sonucunda Uber'in Türkiye'deki tüm faaliyetleri sonlandırılmış, web sitesi ve uygulamalarına da erişim engeli gelmişti. Taksicilerin de Uber kullanmasına rağmen korsan faaliyet olarak belirlenen Uber, Türkiye'de yasaklanmıştı. Geçtiğimiz yılın sonunda ise istinaf mahkemesi, Uber'e erişim engelini kaldırdı ve Uber'in sarı taksiler ile çalışmaya devam etmesine izin verdi.

"TÜRKİYE'YE İNANIYORUZ VE BAĞLIYIZ"

Uber Türkiye'den konuyla yapılan açıklamada ismi açıklanmayan Uber Global Sözcüsü'nün, "Türkiye'ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul'daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verilmişti.

Uber Türkiye'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda da "Türkiye'de Uber'e gelen erişim engelinin istinaf kararı ile iptal edilmesinden çok mutluyuz. Uygulamamız, sarı taksilerle İstanbullulara hizmet vermeye devam edecek. Türkiye'deki kullanıcılarımızla yeniden buluşacağımız için heyecanlıyız. Birlikte güzel bir geleceğe…" denilmişti.

Taksicilerden Türkiye'de yeniden hizmete başlayan Uber için karşı hamle
Haber Yorumları (17)
TAKSİCİLER MODİFİYELİMİ YÜRÜYEN DİSKO UBER OLSUN : Bİ TAKSİYE BİNDİM ABİ FULL SİYAH CAM SON SES MÜZİK ARABANIN İÇİ DIŞARDAN GÖRÜNMÜYOR ETRAFINDA MAVİ IŞIKLAR İÇİNDE LED AYDINLATMALAR SES SİSTEMLERİ DEĞİŞİK KORNA SESLERİ BİNMEK İÇİN İKİ DEFA DÜŞÜNMEK LAZIM TAKSİMİ YÜRÜYEN PAVYONMU BELLİ DEĞİL TAKSİ DEDİĞİN SADE OLACAK İŞİNDE CİDDİ OLACAK OSMAN GÜVEN KAZANACAK AMA NERDE EN İYİSİ UBER
YUSUF YIL: Sana bir tanesi denk geldi diye çoğunu zan altında bırakman yersiz olmuş. Uber kesinlikle gelmeli bence, insanlar uygun fiyata yolculuk edebilmeli.
UBER=KAÇAK: Uber hem milyonlarca TL lik vergi verilerek alınan taksi plakasını ödemiyor. Hem de parayı milli serveti ülke dışına kaçırıyor. Yerli über olmalı olacaksa ve sadece taksi plakası sahipleri çalışabilmeli. Puan vermek şikayet etmek yazılımla gene mümkün olmalı. KESİNLİKLE kerizlik olur yabancıya bu sektörü peşkeş çekmek. Yerliyi yazılımcılarla islah etmek ŞART ama. O kadar yazılım şirketi var koca devlet var 1 tane bunu akıl edecek ADAM yok.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title