Haberler

Süper Lig'in yayın ihalesinde mutlu son! Gelir iki katına çıktı

Güncelleme:

29 Şubat'ta iptal edilen Trendyol Süper Lig ve 1. Lig yayın ihalesinde mutlu sona ulaşıldı. Beinsports adına 160 milyon dolarlık yeni bir teklif götüren Digiturk'ün teklifi TFF ihale komisyonu tarafından kabul edildi.

2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarına ilişkin Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarını kapsayan yayın ihalesinde mutlu sona ulaşıldı. Beinsports adına TFF ihale komisyonuna yeni bir teklif götüren Digiturk, miktarı 160 milyon dolara çıkardı. Bu teklif aynı zamanda en yüksek ve mevcut durumda tek teklif olduğu için komisyon tarafından kabul edildi. 160 milyon dolarlık miktar bugünkü mevcut kurla kabaca 5 milyar TL'ye denk geliyor.

İHALEYE İKİ FİRMA KATILDI

Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği temsilcilerinin yer aldığı Yayın İhale Komisyonu 29 Şubat'ta toplanmıştı. 2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarına ilişkin TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Yayın Haklarının Devri hakkında düzenlenen ihalede Saran Medya ile beIN Sports yer almıştı.

BEKLENEN TEKLİF GELMEDİ, İHALE İPTAL EDİLDİ

Mevcut yayıncı kuruluş beIN ise 120 Milyon Euro'da kaldı. Edinilen bilgiye göre; TFF, beIN'den yıllık 185 milyon Euro'ya çıkmalarını istedi, dolar bazında bunun adı 200 milyon Dolar olarak konuldu. Bu teklif beİN tarafından kabul görmedi. TFF, Saran grubundan ise yıllık 150 milyon euroyu peşin istedi. Bu da kabul görmeyince ihale iptal oldu.

TFF, İPTALLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada "İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır. Yayın İhale Komisyonu'nun gelen teklifleri yetersiz bulduğu gerekçesiyle aldığı ihalenin iptaline yönelik tavsiye kararı, TFF Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilmiş ve bu doğrultuda Yayın İhalesi iptal edilmiştir. TFF Yönetim Kurulu tarafından alınan karar gereği Yayın İhale Komisyonu'nun önerileri doğrultusunda belirlenen yayın ihalesi muhammen bedeli ve diğer kriterlerin sağlanması şartıyla, Süper Lig ve 1. Lig yayın haklarının devrine ilişkin olarak tüm ilgililere 2 Mart 2024 Cumartesi günü saat 13.00'e kadar tekliflerini iletmeleri için süre verilmiştir. Süper Lig ve 1. Lig yayın haklarının kapsamı ve sağlanması gereken asgari şartlar hakkında bilgi almak isteyenlerin en geç 01.03.2024 saat 17.00'ye kadar Türkiye Futbol Federasyonu ile iletişime geçmeleri kamuoyunun bilgilerine duyurulur" ifadelerine yer verilmişti.

YENİ TEKLİF 160 MİLYON DOLAR

Fanatik'te yer alan habere göre; İhalenin iptal edilmesinin ardından mevcut yayıncı beinsports, dün resmi bir girişimde daha bulundu. Beinsports adına TFF ihale komisyonuna yeni bir teklif götüren Digiturk, miktarı 160 milyon dolara çıkardı. Bu teklif aynı zamanda en yüksek ve mevcut durumda tek teklif olduğu için komisyon tarafından kabul edildi. Bugün 14.00'e kadar resmi olarak sonlandırılması gereken ihale süreci böylece gayriresmi olarak son bulmuş oldu. TFF'nin yapacağı açıklama ile 3 yıllık yeni dönemin resmen başlaması bekleniyor.

5 MİLYAR TÜRK LİRASI

160 milyon dolarlık miktar bugünkü mevcut kurla kabaca 5 milyar TL'ye geliyor. Bilindiği üzere beinsports devam eden 2023-2024 sezonunda Süper Lig naklen yayınları için 2 milyar 635 milyon 490 bin lira ödüyor. Bu bakımdan bakıldığında yayın ihalesi gelirinin iki katına çıktığı görülüyor. Özellikle yıllık bütçelerinin yüzde 70-80'lik kısmını yayın gelirleri oluşturan Anadolu kulüplerinin ciddi kazanım sağlaması muhtemel.

Kaynak: Haberler.com / Spor

Finans Spor Ekonomi Haberler

500

Yorumlar (29)

Serdar Dur:

Herşey 10 katına çıktı 3 yılda. Bu ise iki kat bile değil. Devlet versin üç kuruşluk bu parayı TRT versin maçları.

145
26
yanıtYanıtla
Sezgin Sezgin:

TL bazında o rakamla 10 katı teklif zaten

yanıt29
yanıt17
GECELERİN YARGICI:

Seni TFF başına getirenlerin ....

155
5
yanıtYanıtla
Alina Lopez:

Para veripte maç izleyenlerin beyni yoktur.

114
36
yanıtYanıtla
Perwer:

Star atv fox kanal d/7 ve show tv Bu kanallarda yayınlanan dizileri ve kadın programlarını izleyenlerin beyni var mı?

yanıt142
yanıt7
Samet Yalçın:

Selçuk Spora devam desenize

137
4
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

İki katına çıkmak nedir ya ? İlle de aynı yayıncıya verilmek zorunda mı bu ihale. Yine bir şeyler döndü gibime geliyor

101
6
yanıtYanıtla
Perwer:

TRT vergilerimizden milyonlarca lira para verip neredeyse hiç izlenmeyen diziler vs yayınlayacağına bu parayı Süper Lig yayın ihalesine verip maçları yayınlasa çok daha iyi olur. Nasıl olsa Herhalükarda bu vergileri ödüyoruz. Böylece Digitürkün çok çok kötü yayın kalitesi ve maçları Çok kötü anlatan spikerlerinden kurtulmuş oluruz. Avrupa liglerindeki yayın kalitesi ile bizim ligdeki yayın kalitesini karşılaştırırsak bizim ligin yayın kalitesinin ne kadar kötü ve sıradan olduğunu görürüz. Buda Arap sermayesinin bu lige çok da önem vermediğini gösteriyor. Benim devam eden aboneliğim var, ancak süresi biter bitmez iptal Edip bir daha bu kurumdan abonelik almayacağım

39
47
yanıtYanıtla
Sesli Alıntı:

TRT dizileri mi izlenmiyor? Sen hangi galakside yaşıyorsun pardon :)) İşiniz gücünüz devlete sallamak. Bir halt bildiğiniz yok ancak uydurup sallıyorsunuz.

yanıt95
yanıt53
Perwer:

Sesli alıntı: sen çok mu bir halt biliyorsun? Yorumun neresinde devlete saldırmak veya devletin aleyhinde bir şey var? Herkeste biliyor ki TRT izlenme oranlarında çoğu zaman listeye dahi giremiyor. Bir şey bilmiyorsun konuşma bari

yanıt6
yanıt2
Tüm 29 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title