Aşı karşıtı Novak Djokovic'ten korona ilacı üreten şirkete dev yatırım - Haberler
Haberi Paylaş

Aşı karşıtı Novak Djokovic'ten korona ilacı üreten şirkete dev yatırım

Haberler.com - Olgun Kızıltepe - Spor
 - Güncelleme:

Tenisin 1 numarası Sırp sporcu Novak Djokovic'in Avustralya'daki vize krizi geçtiğimiz haftaya damga vurmuştu. Koronavirüs aşısı olmadığı gerekçesi ile sınır dışı edilen Novak Djokovic'in Danimarkalı bir firmanın hisselerinin yüzde 80'ini satın alarak sağlık sektörüne yatırım yaptığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz haftaya, tenisin 1 numarası Sırp sporcu Novak Djokovic'in Avustralya'daki vize krizi damga vurmuştu. Koronavirüs aşısı olmadığını açıklamayan Djokovic, başkent Melbourne'de başlayan Avustralya Açık Tenis Turnuvası'na tıbbi muafiyet kararıyla katılacağını bildirmişti. Melbourne'e ulaştıktan sonra muafiyet kararı kabul edilmeyen ve ülkeye giriş vizesi iptal edilen Djokovic, mültecilerin tutulduğu otele gönderilmişti.

Avustralya Açık'ta 9, kariyerinde 20 grand slam şampiyonluğu bulunan Djokovic, vize iptaline itiraz ederek kararı federal mahkemeye taşımıştı. Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke'nin, yetkilerini kullanarak Sırp tenisçinin vizesini iptal etmesi üzerine, Djokovic'in avukatları tekrar mahkemeye başvurmuştu.

Melbourne kentindeki Avustralya Federal Mahkemesinde 3 hakimden oluşan ekibin baktığı duruşmada, Bakan Hawke'nin verdiği vize iptali kararı onaylanmıştı. Djokovic, daha sonra ülkeden sınır dışı edildi.

Bütün bu yaşananların ardından aşı karşıtlığı ile bilinen sporcunun sağlık sektörüne yaptığı bir yatırım ortaya çıktı. Djokovic'in geçen yaz, Danimarkalı biyoteknoloji firması QuantBioRes'in hisselerinin yüzde 80'inini satın aldığı gündeme geldi. Şirketin CEO'su Ivan Loncarevic, Reuters'a hisse satışını doğruladı ancak ne kadar ödediğini yanıtlamadı.

Şirketin CEO'su Ivan Loncarevic, Reuters'e yapılan yatırımı doğrularken, Financial Times'a bugüne kadar 150 milyon dolardan fazla para kazanan Djokovic ile Kasım ayından bu yana konuşmadığını ancak ünlü tenisçinin 'aşı karşıtı' olmadığını söyledi.

Şirketin bir aşı değil bir tedavi üzerinde çalıştığını vurgulayan Loncarevic'e göre QuantBioRes'in Danimarka, Avustralya ve Slovenya'da çalışan yaklaşık 11 araştırmacısı var. Şirketin web sitesi, Temmuz 2020'de COVID-19 için bir deneme süreci geliştirmeye başladığını söylüyor. Loncarevic, şirketin koronavirüsün insan hücresine bulaşmasını engelleyen bir peptit geliştirdiğini ve bu yaz İngiltere'de klinik denemeler başlatmayı beklediklerini söyledi.

Koronavirüs, Spor, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Hamit Gündoğdu:

Aşı üreten firma sahibi ve üst düzey yöneticileri vede aşıyı bulan dahi aşıyı olduklarına hala inaniyormusunuz? Virüs var çıkışındaki şüpheli durum hala netbir açıklamaya muhtaç olmasına rağmen. Aşı ise ticari veya amacı başka veyahutta faydasız bir sıvıdır.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title