Haberler

Dört büyüklerin borcu açıklandı! Kulüpler tüm varlıklarını da satsa yine kapanmıyor

Spor Haberleri

Türk futbolunun önde gelen dört kulübünün borcu 22 milyar lirayı aştı. Listenin tepesinde Galatasaray yer alıyor. En borçlu ikinci takım Beşiktaş, üçüncü ise Fenerbahçe. Trabzonspor dört büyükler arasında en az borca sahip takım. Külüpler tüm varlıklarını da satsa borç yine kapanmıyor.

Türk futbolunun lokomotifleri Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borç batağında.

Dört kulübün, Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yaptığı ilk 9 aylık finansal rapor bildirimlerine göre toplam borç miktarı 22,02 milyar liraya ulaştı.

Süper Lig'de liderlik koltuğunda oturan Galatasaray borç sıralamasında da ilk sırada yer alıyor. Geçen sezonu 759 milyon lira zararla kapatan ve bu sezon 17 futbolcu transfer eden Cimbom'un toplam borcu 6,65 milyar lira.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre; Beşiktaş ise ikinci sırada yer alıyor. Sezona 18 yeni transferle başlayan Beşiktaş'ın sezonu 1 milyar 26 milyon liralık zararla noktalaladığı belirtilirken, kulübün 6,18 milyar lira yükümlülüğü bulunduğu aktarıldı.

Süper Lig'de son 8 sezondur şampiyonluğa hasret kalan Fenerbahçe, borç liginde 3. sırada yer alıyor. Geçen sezon 836 milyon zarara uğrayan ve bu sezon 18 futbolcuyu kadrosuna katan Kanarya'nın toplam borcu 5,99 milyar lira.

539 milyon liralık zarara engel olamayan ve yeni sezona da 14 yeni oyuncuyla giren Trabzonspor ise 3,2 milyar liralık yükümlülükle karşı karşıya. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un tüm varlıkları, toplam borcun ancak 3'te 1'ini karşılıyor. Kulüplerin 22,02 milyarlık borcuna karşılık tüm varlıklar toplamı 7,31 milyar lirada kalıyor.

Bu bağlamda kulüplerin öz kaynakları eksi 14,71 milyar lirada bulunuyor. Bir başka deyişle kulüpler, elindeki tüm varlıkları (futbolcular, gayrımenkuller vs) nakte çevirse de 14,71 milyar liralık açık veriyor.

  1. Galatasaray - 6,65 Milyar TL
  2. Beşiktaş - 6,18 Milyar TL
  3. Fenerbahçe - 5,99 Milyar TL
  4. Trabzonspor - 3,2 Milyar TL
Kaynak: Haberler.com / Spor

Trabzonspor Galatasaray Fenerbahçe Beşiktaş Spor Haberler

title