Son Dakika: Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini düşürdü, enflasyon tahminini yükseltti - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Son Dakika: Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini düşürdü, enflasyon tahminini yükseltti

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini 8,94'ten 8,92'ye düşürdü, enflasyon tahminini ise yüzde 16,30'dan yüzde 16,74'e yükseltti.

Merkez Bankası reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 56 katılımcıyla gerçekleştirdiği "2021 yılı Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi"ni yayımladı. Buna göre yıl sonu dolar tahmini 8,92 TL, yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 16,74 oldu.

Cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 16,30 iken bu anket döneminde yüzde 16,74'e yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 12,48'den yüzde 12,94'e, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 10,52'den yüzde 10,71'e çıktı.

Cari yıl sonu dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 8,94 TL iken, bu anket döneminde 8,92 TL'ye geriledi. 12 ay sonrası dolar beklentisi ise bir önceki anket döneminde 9,37 TL iken bu anket döneminde 9,56 TL'ye çıktı.

GSYH 2021 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 6 iken bu anket döneminde yüzde 8,2 oldu. 2022 büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4 iken, bu anket döneminde yüzde 4,2 olarak revize edildi.

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi ve TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi yüzde 19 olarak gerçekleşti.

Son Dakika: Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini düşürdü, enflasyon tahminini yükseltti
Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (12)
Doğrucu Davud:İyi düşürmüş haa. Büyük haber.
sivri :yıl sonu merkez bankası başkanı yolcu demedi demeyin yeni yılada revizyon diyerekte kış kış diyecekler başkana hade hayırlı olsun
Aykut Kalanoğlu:Akla mantığa çok ters bir açıklama ! Akıl alacak gibi değil bir izahı yok ! Hem enflasyon yüksek olacak çıkacak hem de paramız değerlenecek dolar düşecek diğer dövizler düşecek altın düşecek yada yerinde sayacak diyelim ? nasıl olacak bu ? eğer bu konuda açıklaması olan varsa lütfen rica edelim burada açıklasın da bizler de bilelim ?
500