Son dakika: Merkez Bankası'ndan döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası piyasaya müdahale - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Son dakika: Merkez Bankası'ndan döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası piyasaya müdahale

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi. Merkez'den yapılan açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir." ifadeleri kullanıldı. Hamle sonrası 12,40'lara kadar gerileyen dolar, saat 14.30 itibarıyla yeniden 13'ün üzerine çıktı.

Yükselişini sürdüren Dolar, dün akşam 14 TL'yi aşarak rekor kırmıştı. Dolar, bugün de 14 TL sınırlarında hareket ederken Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi.

Merkez Bankası, döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiğini duyurdu. TCMB'den yapılan açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir. " ifadeleri kullanıldı.

Merkez'den yapılan ikinci açıklamada ise "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası nezdinde işlem yapılmaya başlanmıştır" denildi.

Merkez Bankası son olarak doğrudan döviz müdahalesini Ocak 2014'te 3,15 milyar dolarlık satışla yapmıştı.

Merkez'in müdahalesine dolar anında tepki verdi. Müdahale öncesi 13,80'den işlem gören kur, hamle sonrası 12,40'lara geriledikten sonra saat 14.30 itibarıyla yeniden 13'ün üzerine çıktı.

Merkez Bankası'ndan daha önceden yapılan açıklamalarda "Merkez, elindeki tüm araçları kullanır" vurgusu yapılmıştı. Merkez Bankası tarafından döviz kurlarına ilişkin piyasanın anbean takip edildiği de vurgulanmıştı.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası, dolar, Finans, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (11)
Çınar Saraç:Dün akşam 13.96 ya çıkardıgında kimler sattı ve Bugün 12.40 dan geri aldılar şimdi 13.35 de , bırakın bu müdahale ayaklarını Cevap Yaz 0 18 Yayından Kaldır
Erdoğan Kurt:Vay bee. Ne müdahale etmişler. Bunlar yükseltip sat. Düşür al işimi yapıyor Ne. Cevap Yaz 2 29 Yayından Kaldır
Murat Vatansever:Evet yangına birileri üf dedi.. Cevap Yaz 1 26 Yayından Kaldır
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title