Hobi olarak başladığı kaz yetiştiriciliği gelir kapısı oldu, taleplere yetişemiyor

Hobi olarak başladığı kaz yetiştiriciliği gelir kapısı oldu, taleplere yetişemiyor

Düzce'de yıllarca beyaz eşya satışı yapan Nihat Sevdim, hobi olarak başladığı kaz yetiştiriciliğinde kendisini geliştirerek çiftlik kurdu. Yılda yetiştirdiği 10 bin kazı Türkiye'nin her bölgesine gönderen Sevdim, talepleri karşılamaya çalışıyor.

08.08.2020 11:16 | Son Güncelleme: 08.08.2020 21:49

Düzce'de bahçesinde hobi amaçlı beslemek için aldığı kazların zamanla yetiştiriciliğini yapan Nihat Sevdim, kurduğu çiftlik sayesinde Türkiye'nin her bölgesine yıllık yaklaşık 10 bin kaz göndererek, kendisine gelir kapısı oluşturdu.

Yıllarca beyaz eşya satışı yapan Sevdim, iki yıl önce bahçesinde hobi olarak tavuk, bıldırcın, süs tavuğu, ördek ve kaz yetiştirmeye başladı. Yetiştirdiği iki kazın yavrulaması üzerine çevresinde bu işi yapan kişilerden bilgi alan Sevdim, daha sonra belge alarak çiftlik kurmaya karar verdi.

Kaz yetiştiriciliğinde kendini geliştiren Sevdim, yılda yetiştirdiği 10 bin kazı Türkiye'nin her bölgesine göndererek talepleri karşılamaya çalışıyor. Bu işi yapmaya teşvik ettiği çevresindeki 7 kişiyle kooperatif kurarak hobisini meslek haline dönüştüren Sevdim, birçok kişinin bu alandan para kazanmasını sağlıyor.

"BU İŞ BANA SEVDA OLDU"

Kaz yetiştiriciliğine hobi amaçlı başladığını anlatan Sevdim, "Bu iş aslında hobiyle başlamıştı. Sonradan ticarete dönüştürdüm. Kaz deyince aklımıza ilk Kars geliyor. Ancak biz Düzce'de 7 arkadaş irtibata geçtik. Daha sonra da bu iş bana sevda oldu. Çiftlik kurmaya başladık. Bölgede bunu yaygınlaştırmak için de 7 arkadaş bir kooperatif kurduk. Kooperatif bünyesinde arkadaşlarla çalışıyoruz." diye konuştu.

YILLIK 50 BİN CİVARINDA YAVRU ÜRETİMİ

Sevdim, Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerinden büyük destek aldıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Resmi kurumlar bize bu konuda çok destek veriyor. Bu işin yalnızca doğu illerimizde değil de Türkiye'nin genelinde yapılabileceğini göstermek istiyoruz. Yıllık 50 bin civarında yavru üretimi yapıyoruz. Bunu da özellikle doğu illerimiz olmak üzere Türkiye'nin her yerine pazarlıyoruz. Güzel bir uğraş, zevkli bir uğraş ama bölge halkımızı bu işe biraz adapte etmek lazım. Bunun için de biraz uğraşacağız. Zamana ihtiyaç var."

Kaz yetiştiriciliğinin emek istediğini fakat zevkli olduğunu belirten Sevdim, "Kaz yetiştiriciliği tavuk gibi değil. Normalde sezonluk yumurtlama dönemleri var. Bu hayvanlar ocak ayı sonu, şubat ayı başı gibi yumurtlamaya başlıyor. Mayıs, haziran sonu gibi 4-5 aylık periyotlarla ırklara göre değişerek 30 ile 50 arasında yumurta yapıyorlar. Yine ırkına göre 60-70 günlük bir zaman diliminde kazları 6-7 kiloya çıkarabiliyoruz." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN HER YERİNE GÖNDERİYORLAR

Kaz üretimi yapan Ahmet Kahraman ise kentte 7 üretici olduğunu dile getirerek, "Kooperatif olarak toplamda 5 bine yakın anaç kazımız var. Buradan yıllık yaklaşık 45-50 bin arası civciv almaktayız. Bunları da Türkiye'nin hemen hemen her iline istisnasız gönderiyoruz." dedi.

Hobi olarak başladığı kaz yetiştiriciliği gelir kapısı oldu, taleplere yetişemiyor
Hobi olarak başladığı kaz yetiştiriciliği gelir kapısı oldu, taleplere yetişemiyor
Hobi olarak başladığı kaz yetiştiriciliği gelir kapısı oldu, taleplere yetişemiyor

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları (3)
BURAK: Her ne hikmetse bu sitede neyi paylaşsalar yok satıyor , taleplere yetişemiyorlar??geçin bu işlerii hepsi hikaye
MECZUP: bir yanda yurdumun ovaları bayırları çayırları açmış koynunu bekliyor bolluk bereket için öte yanda çifçim köylüm küstürülmüş buralara ekiyor biçiyor gecesini gündüzüne katıyor sızlayan nasırlı elleriyle ürettiği ürünü zararına yok pahasına satıyor sonra köylü üretmiyor yan gelip yatıyor diyorsunuz o kadar yüzsüzsünüz ki milletin efendisi olan benim köylüme o lafları ediyor sonra ürettiği pahalı diye dolarla dışarıdan ürün alıp elin gavurunu zengin ediyorsunuz
ALPTUNA: Eşek sütü yok satıyor diyerekten milleti kandırdılar. Açılan çiftliklerin batması bir yana 10larca eşşek ellerinde kaldı.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Hobi olarak başladığı kaz yetiştiriciliği gelir kapısı oldu, taleplere yetişemiyor - Düzce
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.9.2020 02:04:18. #1.15#
title