Sibernetik Haberleri

Sibernetik haber, Sibernetik son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sibernetik - 19.05.2014
Papa'dan Barış İçin Dua İsteyip, Diyarbakır'a Davet Ettiler
PAPA, DİYARBAKIR HEYETİNİ İKİ KEZ SELAMLADI Demirbaş ve Kırklar Meclisi heyeti, Vatikan'da Papa tarafından haftalık olarak yapılan Çarşamba günkü ayini protokolde kendilerine ayrılan yerden izledi. Ayine katılan on binlerce kişiyi selamlayan, Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki maden faciasında yaşamını yitirenler için dua eden Papa Franciscus, Diyarbakır'dan gelen heyeti de unutmadı. Onbinlerce kişiyi selamlarken iki kez, "Diyarbakır'dan gelen heyeti selamlıyorum" diyen Franciscus, ayin bittikten sonra ise protokole giderek kendisini bekleyen Kırklar Meclisi heyeti ile görüştü. Abdullah Demirbaş'ın ellerini tutarak "Hoşgeldiniz" diyen Franciscus'a Demirbaş Kırklar Meclisi'nin çalışmalarını, amacını anlatan İngilizce- Türkçe kitap, Cizreli olan ve Sibernetik alanın ilk kurucusu kabul edilen fizikçi, robot ustası İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El Cezeri'nin yaptığı robotları gösteren bir kitabı ile Diyarbakır'da Kürt motifleriyle dokunan bir kilim hediye etti.
Sibernetik - 01.04.2014
Kadınların Kadınlar İçin Çalıştığı AVON Türkiye'ye İlk Kadın Genel Müdür
1997 yılında Bükreş'te Ekonomi, Ekonomik Sibernetik, İstatistik ve Enformatik Akademisi'nden mezun olan Angela Cretu, 2005 yılında London Business School'u tamamladı.
Sibernetik - 27.04.2013
Anlamsızlığa Hoş Geldin Son İnsan
Son İnsan Dileğin gerçekleşti, bildiğimiz tanımıyla yaşam bitti ama sen hala buradasın… Gotik edebiyat alanı, kadın yazarların sivrildiği bir türdür. Bazı eleştirmenler bu olguyu kadın yazarların özel yaşamlarında babalarından, sevgililerinden ve kocalarından gördükleri baskı, taciz ve zulümden etkilenmelerine bağlarlar. Mary Shelley de 1826'da yayımlanan Son İnsan romanıyla gotik edebiyata özgü bilim-kurgunun alt türü olan apokaliptik-romanın ilk modern örneğini veren ve bu türün önde gelen yazarı oldu. Vahiy ya da gelecekle ilgili sırların aydınlığa kavuşturulması anlamındaki apokalips sözcüğünden türemiş olan apokaliptik-kurgu, salgın hastalık, nükleer savaş, sibernetik ayaklanma, doğaüstü olaylar, ekolojik felaketler ya da başka afetler yüzünden uygarlığın sonunun gelmesini irdeler.
Sibernetik - 24.04.2013
Sdü'de Kariyer Günleri Başladı
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız da, endüstri mühendisliğinin disiplinler arası bir bölüm olduğunu belirterek öğrencilerin kendilerini sürekli yenilemesi ve alanında kendilerini geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Akyıldız, "Tasarımcı insan kaynaklarımızın donanımlı kesimini temsil eden geleceğin endüstri mühendisi namzetleri siz değerli gençlere başarılar diliyorum. Unutmayalım ki tarih devrimlerle yeniden yazılmakta; içinde bulunduğumuz çağ, sibernetik devrimin tüm parametreleriyle gerçekleştiği süreçtir.
Sibernetik - 14.03.2013
Rus İstihbaratı Skype Görüşmelerini Dinleyebiliyor
Gazeteye konuşan sibernetik suçlarla meşgul Group-IB Genel Direktörü İlya Saçkov, "Özel birimler birkaç yıldır Skype üzerinden yapılan görüşmeleri sadece dinlemiyor.
Sibernetik - 03.08.2012
Bu Hafta 8 Yeni Film Vizyona Girdi
EVA Yıl 2041. Başarılı sibernetik mühendisi Alex Garel, yeni bir çocuk robot projesi için 10 yıl sonra eski üniversitesine geri döner.
Sibernetik - 28.07.2012
Rus İşadamından Zenginlere Ölümsüzlük
Itskov, 100 bilim insanını çalıştırdığı iddia edilen "Avatar" projesi kapsamında, insan bilincini biyolojik bedenden ayırarak fiziksel kısıtlamaların ötesine çıkaracağını vaat etmişti. Büyük yatırım yaptığı projesinde son derece ciddi olan Itskov, Forbes dergisinin Dünya'nın Milyarderleri Listesi'ndeki 1266 kişiye mektup göndererek, "ölümsüzlüğe erişme" teklifinde bulundu. Itskov mektubunda, "birçoklarınız bilim, sanat ve yardım derneklerini destekleyen başarılı işler kurdunuz ve büyük zenginliğe ulaştınız. Sizlere sibernetik ölümsüzlüğün ve yapay insan vücudu geliştirilmesi için yapılan bilimsel çalışmalara katkıda bulunmanızı öneriyorum.
Sibernetik - 14.04.2012
"3. Uluslararası Bilim Düşünce ve Sanatta Cizre Sempozyumu"
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ise sibernetik, bilgisayar ve otomatik aletler geliştirme konusunda dünyaca ünlü Ebu'l-İz El-Cezeri'nin bu toprakların ilminin bereketiyle var olduğunu söyledi.
Sibernetik - 14.04.2012
Uluslararası Cizre Sempozyumu Başladı
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ise, "Sibernetik, bilgisayar ve otomatik aletler geliştirme konusunda dünyaca meşhur bir isim olan Ebu'l-İzz El-Cezeri bu toprakların ilminin bereketiyle var olmuştur.
Sibernetik - 21.12.2011
Yılın Olayları
4 Ağustos: Mardin'deki tarihi Kasımiye Medresesi'nde, sibernetik üzerine çalışmalar yapan ilk müslüman bilim adamı El Cezeri'nin eserlerinin sergileneceği, "El Cezeri Bilim Müzesi" kurulacağı açıklandı.
Sibernetik - 23.11.2011
Bakan Ergün: Bill Gates, Steve Jobs Gibi Dahilerin Çıktığı Ortam Hazırlayacağız
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2012 yılı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesine başlandı. Komisyona bakanlığının çalışmaları hakkında sunum yapan Bakan Ergün, bilim ve teknoloji uzak millet olmadığımızı vurguladı. "Kendimizi tekrar keşfetmemiz gerekiyor." diyen Bakan Ergün, şöyle devam etti: "İbni Sina'nın tıpta, Hazermi'nin matematikte, Sinan'ın mimaride, Cahit Arf'ın matematikte yapmış olduğu çalışmalar ortadadır. 12. yüzyılda Cizre'de doğan ve Diyarbakır'da yaşayan, bugün hala Ulu Camii'de bulunun Güneş Saati'ni yapan El Cezeri'nin robotik bilim ve sibernetik alanında yaptığı çalışmalar ortadadır.
Sibernetik - 11.08.2011
Asırlar Öncesinin Robot Tasarımları Kitapta Toplandı
Mehmet Özcan - 12. asırda Artuklular döneminde yaşayan İslam mucidi İsmail El Cezeri'nin otomasyon sistemleri ve robotlar üzerine yaptığı çizimler, "İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri" adlı kitapta toplandı. Kitabı kaleme alan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12. asırda yaşayan Cezeri'nin yazdığı "El-Cami Beyne'l-İlm ve'l-Ameli'n-Nafi fi Sınaati'l-Hiyel" kitabının 15'e yakın kopyasıyla birlikte günümüze kadar ulaştığını söyledi. Türkçe karşılığı "Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap" olan eserde 70'e yakın çizime yer verdiğine işaret eden Uzun, "Cezeri'nin 1206 yılında yazdığı bu kitap günümüze kadar ulaştı" dedi. Kitabın 200 sayfadan fazla olduğunu ve tamamının günümüze ulaştığını kaydeden Uzun, sözlerine şöyle devam etti: "Topkapı, Ayasofya ve Süleymaniye Kütüphanesi'nde var. Yazdığı kitapta 70 şekil var. Kitap 6 bölüme ayrılmış. Birinci bölüm tamamen su saatlerine, ikinci bölüm şurup meclislerinde içilen şerbetler ve kaplarla ilgili, üçüncü bölüm abdest alma ve hacamat makineleri, dördüncü bölüm havuz ve fıskiyelerle ilgili, beşinci bölüm derin kuyulardan suyu kaldıran makinelerle ilgili, son bölümde de birbirine benzemeyen muhtelif oyma, kilit ve makinelerle ilgili çizimleri yer alıyor. Çalışmaları tamamen gündelik kullanıma, ihtiyaçlara göre düzenlenmiş. " Uzun, lisans eğitimi döneminden beri Cezeri'nin çizimleri üzerinde çalıştığını belirterek, çizimlerin bugünkü otomasyon sistemleri, sibernetik, bilgisayar ve robot biliminin öncü çalışmaları olarak kabul edildiğini bildirdi.
Sibernetik - 08.08.2011
"İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri" Kitabı Yayımlandı
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi, Yrd. Doç. Dr. Abdullah Uzun'un "İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri" adlı kitabı çıktı. SAÜ'den yapılan yazılı açıklamada, yayımlanan kitapta 1136 ve 1206 yılları arasında yaşamış olan mühendis, sibernetik biliminin ve otomasyon sisteminin bilimsel gelişmesinin de öncüsü El Cezeri'nin çalışmalarının günümüze aktarıldığı belirtildi.
Sibernetik - 08.08.2011
İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Uzun'un kaleme aldığı Büyük Türk bilgini El Cezeri'nin çalışmalarını konu edinen 'İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri' isimli kitap, Konya Kültür AŞ yayınları arasından çıktı. 1136–1206 yıllarında yaşamış büyük Türk bilgini, mühendis, sibernetik biliminin ve otomasyon sisteminin bilimsel gelişmesinin de öncüsü El Cezeri'nin çalışmalarından günümüze aktarılan kitap Yrd.
Sibernetik - 04.08.2011
Kasımiye Medresesi'nde "El Cezeri Bilim Müzesi" Kuruluyor
Mardin'deki tarihi Kasımiye Medresesi'nde, sibernetik üzerine çalışmalar yapan ilk müslüman bilim adamı El Cezeri'nin eserlerinin sergileneceği, "El Cezeri Bilim Müzesi" kurulacak.
Sibernetik - 24.05.2011
Bu Film İlk Kez Türkiye'de
İstanbul Modern Sinema, Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle, Alman yönetmen Rainer Werner Fassbinder'in en önemli yapıtlarından sayılan 1973 yapımı bilimkurgu filmi "Yalan Dünya"yı (Welt am Draht) Türkiye'de ilk kez gösterime sunacak. Alman televizyonu için restore edilmiş iki bölümlük versiyonuyla ilk kez 2010 Berlin Film Festivali'nde beyazperdede gösterilen film, 2 Haziran Perşembe günü saat 17.00'de Almanca ve Türkçe alt yazılı olarak gösterime sunulacak. "Yalan Dünya" (Welt am Draht), Sibernetik ve Gelecek Araştırmaları Enstitüsü'nün en önemli projesi, olan ve tüm politik, toplumsal ve ekonomik olayları öngören Simulacron 1 isimli elektronik bir canavarı, bazılarının kendi çıkarları için kullanmak istemesi üzerine iyi ve kötü arasında başlayan bir savaş üzerine kurulu.
Sibernetik - 02.05.2011
"İzlenimler"
6 Mayıs - 25 Mayıs 2011 Resim sanatının ilk başlangıcını nerede bulabiliriz? Bu sorunun ansiklopedik yanıtı: Üst paleotik dönemde mağaralarda, genellikle hayvan figürleridir. Bu mağaralar nerelerdedir? Fransa- Lascaux, İspanya-Altamira, Las Palamas, Alpera, İtalya-Tivoli, Antalya-Karain, Beldibi, Adıyaman-Palanlı mağaralarında olduğu bilgilerine ulaşabiliriz. On bin yıl önce; çoğunlukla Orta Avrupa'da karşımıza çıkan bu mağaralardaki av hayvanları figürlerinde ortaya çıkan resimlerde; nasıl bir yaklaşım vardı? O insan, bu figürleri mağara duvarına yaparken; nasıl bir yol izledi. Ortaya çıkan yapıtın en çok hangi yönünü beğendi ve hangi yönünde yetersiz kaldı. Yapılan bu resimleri; bu gün nasıl değerlendirirsek değerlendirelim; O mağara insanı harika bir şey başlattı ve insanlığın geleceği açısından büyük bir iş başardı. Anlatımında kullandığı yol; bugün de resim sanatında kullandığımız ortak dil olan "figürü" kullandı. Av hayvanlarını gerçekçi bir anlatımla; mağarasının duvarına "resim" olarak yaptı. O günden, bugüne; gelişen insanın gereksinimlerinin çeşitlenmesiyle ve teknolojinin son yüz yılda inanılmaz gelişmesiyle insan sıkça yol ayrımlarıyla karşılaştı. Yine son elli yılda; sibernetik ve iletişimdeki devrim niteliğinde buluşların yaşantımıza girmesiyle; resim sanatında ve diğer sanat alanlarında, gerçekçiliğin dışında; yeni bakış açıları, algılamalar ve yaklaşımlar yaşantımıza egemen oldu.
Sibernetik - 22.04.2011
Kasperski'nin Oğlu Serbest
Anti-virüs yazılımlarıyla meşhur olan Rus bilişim girişimcisi Yevgeni Kasperski'nin kaçırılan oğlunun, fidye karşılığı serbest bırakıldığı bildirildi. Kaçırıldığı haber veren LifeNews. ru sitesinin bir polis kaynağına dayanarak bildirdiğine göre, 20 yaşındaki İvan Kasperski'yi kaçıranlar genci serbest bıraktılar. Soruşturmaya yakın polis kaynağı, "İvan'ın serbest bırakılması için fidye ödendi, ne kadar bilmiyorum ama gencin bırakıldığını biliyoruz" dedi. Fidyenin dün ödendiğini ve İvan'ın güvenli bir yerde bulunduğunu bildiren LifeNews. ru, verdiği bilgileri başka kaynaklara da doğrulattığını belirtti. İzvestia gazetesi de, annesi Natalia Kasperskaya'nın şirketlerinden birinde staj yapmakta olan matematik ve sibernetik öğrencisi gencin, işine giderken kimliği belirsiz kişiler tarafından bir otomobilin içine zorla sokularak kaçırılmasından sonra, fidyecilerin aynı gün Londra'da bir iş seyahatinde bulunan Yevgeni Kasperski'yi arayarak 3 milyon avro fidye istediklerini ve polise haber vermemesi konusunda uyarıda bulunduklarını yazdı.
Sibernetik - 18.02.2011
Çin, Hayalet Uçaktan Sonra Şimdi de Konvansiyonel Füze Geliştiriyor
Haberde, yeni geliştirilecek füzenin hem savunma hem de saldırı alanını kapsayan geniş savunma sistemini oluşturan bir ağın parçası olacağı kaydedildi. 4 bin kilometre menzilli olduğunu söylenen ve orta ve uzun menzile sahip olacak füzenin ayrıca kara, deniz, uzay yada sibernetik saldırılarla mücadele edebileceği ifade edildi.
Sibernetik - 11.02.2011
Mardin Müze Şehri Yolunda
-ROBOTUN MUCİDİNİN ADI YAŞATILACAK- 12. yüzyılda robot ve sibernetik üzerine çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan El Cezeri'nin adı verilen bilim müzesi de nisan ayında açılacak.
title