Şampiyon Judocu Kardeşler Hedef Büyüttü - Haberler Spor
Haberi Paylaş

Şampiyon Judocu Kardeşler Hedef Büyüttü

AA - Haberler | Spor
Şampiyon Judocu Kardeşler Hedef Büyüttü

Judoda birçok Türkiye şampiyonluğu elde eden Erzurumlu Ertuğrul ile Cengizhan Dönmez kardeşler, 2020 Olimpiyatları'na katılıp madalya kazanmak istiyor.

YUNUS OKUR - Judoda birçok Türkiye şampiyonluğu elde eden Erzurumlu Ertuğrul ile Cengizhan Dönmez kardeşler, 2020 Olimpiyatları'na katılıp madalya kazanmak istiyor.

Antrenör ağabeyleri Erdoğan'ı izlemek için 14 yıl önce judo salonuna giden Ertuğrul ve Cengizhan, tribünden başlayarak Türkiye şampiyonluğuna uzanan başarı öyküleriyle dikkati çekiyor.

Judoya başladıktan hemen sonra kendi kilolarında her kategoride Türkiye şampiyonu olan Dönmez kardeşler, başarılarını uluslararası organizasyonda derece alarak taçlandırdı.

Milli takım sporcusu olan ve aynı zamanda Judo Erkekler Süper Lig temsilcilerinden Erzurum Gençlik Spor Kulübü formasıyla rakiplerine adeta kök söktüren Dönmez kardeşler, 2020 Olimpiyatları'na da katılarak Türk bayrağını dalgalandırmak istiyor.

"2020'ye gideceğiz ve madalya alacağız"

Ağabey Erdoğan Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18 yaşında antrenör olma başarısı gösterdiğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Kardeşlerim her zaman ülkemizin temsilcileri oldular, onlarla gurur duyuyoruz. İkisi de 2020 Olimpiyatlarına gitmek istiyor. Ben ve annem onların maçlarını heyecanla izliyoruz. İki kardeşin aynı maçlarda bulunması aşırı bir heyecan katıyor. Allah nasip ederse 2020'ye gideceğiz ve madalya alacağız."

"Salonda takla attım hoca 'sen de gel başla' dedi"

Başarılı sporcu Ertuğrul Dönmez ise judoya 2004 yılında başladığını belirterek, "Ağabeyim judoya gidiyordu, ben de 'onu izlemeye gideyim' dedim. Salona gittim takla attım, hoca beni gördü ve 'sen de gel başla' dedi. 6 aylık judocu olmama rağmen, 2004 yılında düzenlenen Türkiye şampiyonasında miniklerde Türkiye şampiyonu oldum. Daha sonra 3 yıl üst üstte yıldızlarda, gençler kategorisinde ve büyükler de Türkiye şampiyonluğu elde ettim. İspanya'da yapılan Gençler Avrupa Şampiyonası'nda 2. oldum." ifadelerini kullandı.

Milli sporcu olduğunu hatırlatan Dönmez, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na giderek, madalya kazanmak istediğini sözlerine ekledi.

"Azim ettim ve son Türkiye şampiyonluğunu kazandım"

Kardeşlerin en küçüğü olan başarılı judocu Cengizhan Dönmez de, judoyu ilk önce sevmediğini bunun için ilk yıllarda hiç başarı alamadığını aktararak şu değerlendirmede bulundu:

"Daha sonra judoya gerçekten aşık oldum. Judoda ilk seferlerde hiç derece alamadım. Azim ettim ve son Türkiye şampiyonluğunu kazandım. Yıldızlar, ümitler, gençler ve büyüklerde de Türkiye şampiyonluklarım var. Gençler Avrupa Kupaları'nda 2'si bronz, 2'si gümüş olmak üzere 4 madalya aldım. Bu yıl da 2020 Olimpiyatları'na puan toplamak için çalışacağım. Olimpiyatlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek madalya kazanmak istiyorum."

AA - Spor Haberleri