Rusya Liberal Demokrat Parti Lideri Jirinovski:

Rusya Liberal Demokrat Parti Lideri Jirinovski:

Rusya Devlet Başkanı Adaylarından Liberal Demokrat Parti Lideri Vladimir Jirinovski, Kızıl Ordu'nun 60 Yıl Önce Japonya'nın Hokkaido Adasını İşgal Etmemesini Büyük Hata Olarak Değerlendirdi.

Rusya Liberal Demokrat Parti Lideri Jirinovski:

Rusya devlet başkanı adaylarından Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski, Kızıl Ordu'nun 60 yıl önce Japonya'nın Hokkaido adasını işgal etmemesini büyük hata olarak değerlendirdi.

Japonya'da her yıl 7 Şubat'ta kutladığı Kuzey Topraklar Günü dolayısıyla Tokyo'daki Rusya elçiliği karşısında düzenlenen protesto eylemlerine misilleme olarak bu yıl ilk kez Japonya'nın Moskova elçiliği karşısında da protesto eylemi yapıldı.

Japonya'nın Kuzey Topraklar, Rusya'nın ise Kuril adaları olarak isimlendirdiği adaların, Japonya tarafından geri istenmesi taleplerini protesto etmek amacıyla Liberal Demokrat Partisi tarafından gerçekleştirilen protesto mitinginde bir konuşma yapan Vladimir Jirinovski, "60 yıl önce bizden Kuril adalarını geri isteyeceğinizi tahmin edemedik. Bunu düşünmüş olsaydık Hokkaido adanızı da işgal etmemiz gerekiyordu. Maalesef bu hakkımızı kullanmadık" dedi.

Japon halkına, ABD işgali altında inleyen zavallı bir halk olduğu için acıdığını belirten Jirinovski, Japonya'nın coğrafi olarak hayat için elverişsiz dört adaya yerleştiğini ve doğal zenginliklerden yoksun bu adaların hep taş ve kayalıklardan oluştuğuna dikkat çekerek, "Sizi anlıyoruz. Dağlarda ve deprem bölgesinde yaşadığınız için hayat şartlarınız çok zor. Ama bunun sorumlusu biz değiliz. Rusya'nın sahip olduğu geniş topraklar bize dedelerimizden miras kaldı. Sizin dedeleriniz ise yaşama elverişli bir

coğrafyaya yerleşeceklerine adaları tercih etmişler. Şimdi soğuk okyanus sularıyla çevrelenmiş adalarda balık avlayarak geçiminizi sağlıyorsunuz. Halinize gerçekten acıyoruz. Hepiniz gözlüklü, ufak boylu, çelimsiz insanlarsınız" şeklinde konuştu.

Japonya'nın tarih boyu üç kez Rusya'ya savaş açtığını ve her defasında yenildiğini hatırlatan Jirinovski, "Şimdi Kuril adalarını geri almak istediğiniz için Rusya ile barış sözleşmesini de imzalamıyorsunuz. Ama açıkça savaş ilan etmeye de korkuyorsunuz. Çünkü daha önce açtığınız savaşlarda hep toprak kaybettiniz. Şu anda bizimle savaşacak ordunuz da yok. Çünkü ABD'nin işgali altındasınız. ABD'ye direneceğinize Rusya'yı tehdit ediyorsunuz. Gerçekten dağlık bölgelerde yaşayan insanlar ne kadar

beyinsizlermiş. İşgalciye karşı savaşacağınıza komşu ülkeyi tehdit etmek apaçık bir beyinsizlik örneği" ifadelerini kullandı.

Konuşması sırasında Asya halklarının Japonları sevmediğini savunan Jirinovski, "Japon askerleri tüm komşu ülkelere işgalci sıfatıyla girdi. Ama ABD'ye saldırmadığınız halde ABD sizi işgal etti. Ülkenize iki tane nükleer bomba attı. Hala dostla düşmanı ayıracak kadar kafanızı çalıştıramıyor musunuz? Bizi tehdit edeceğinize yarınızı düşünün. Başınıza büyük bir doğal felaket gelirse sığınacak bir yeriniz de yok. Yaşama elverişli toprak sıkıntınız varsa ülkemizde ikamet edebilirsiniz. İşsizlerinizi de işle

istihdam edebiliriz. Mallarınızı Rusya üzerinden batıya ulaştırabiliriz. Sizin balık ihtiyacınızı da karşılarız. Ama toprak iddialarınızdan vazgeçiniz" dedi.

Japonya, Çin, Türkiye ve ABD'nin Rusya'yı dört bir yandan sıkıştırmaya çalıştıklarını savunan Jirinovski, "Daha önce Napalyon ordusunu, Alman Nazilerini nasıl yendiysek şimdiki tehditlere de karşı koymaya hazırız. Zaten Rusya'nın NATO'yu yok etmesi pek zor bir iş de değil" diye konuştu. ,

Öte yandan olaysız şekilde sona eren mitingde, "ikinci dünya savaşı sonuçlarını yeniden tartışmak tehlikeli", "Kuzey topraklar sorunu ABD çıkarlarına hizmet ediyor", "Asya bölgesindeki ortak çıkarlarımızı değerlendirelim" gibi sloganlar içeren posterler açıldığı görüldü.

(AK-İÖZ-İÖZ-BA-D)

Kaynak: İHA