Rus Ordusu'nda Sarma Çorap ve Çizmeler Tarihe Karışıyor

Rus Ordusu'nda Sarma Çorap ve Çizmeler Tarihe Karışıyor

Kızıl Ordu'nun Sembollerinden Sayılan Çizme ve Sarma Çoraplar Artık Tarihe Karışıyor.

Rus Ordusu'nda Sarma Çorap ve Çizmeler Tarihe Karışıyor

Kızıl Ordu'nun sembollerinden sayılan çizme ve sarma çoraplar artık tarihe karışıyor.

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı tarafından yapılan açıklamada, çizme ve sarma çorapların ordu mensuplarının giyim listesinden çıkarıldığı ifade edildi. Ordu ambarlarında kalan çizmelerin askerler tarafından çeşitli kamu sektörlerine yardım çalışmalarında kullanılabileceği belirtilen açıklamada, ayrıca çizmelerin özel iklim koşullarıyla farklılık gösteren bazı bölgelerde de ordu mensuplarınca kullanılmaya devam edileceği kaydedildi. Ülkenin kuzey sınırlarında görev yapan askerler için,

çok sıcak tutan özel ayakkabılar hazırlanacağı, diğer askeri birliklerde ise çizmelerin yerini normal ayakkabıların alacağı duyuruldu. Ayrıca Savunma Bakanlığı'nın ordu giyim ve ayakkabılarının çağdaş teknoloji teşviki sayesinde kalite ve görünüm bakımından daha da geliştirilmesi için yeni araştırmalara devam edileceği kaydedildi.

Bu arada Rusya'nın ünlü tasarımcısı Valentin Yudaşkin'in de ordu mensupları için tasarımlar hazırladığı ve yeni tasarımlarını Moskova'da düzenleyeceği bir gösteri ile izlenime sunacağı bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, 2 yıl önce adi çorapların hiçbir zaman sarma çorabın yerini tutmayacağı ve dolayısıyla 21. yüzyılda sarma çorapların Rus Ordusu'nda yasaklanmasının sözkonusu olamayacağı açıklamasını yapmıştı.

(AK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA