Haberler

Türk-İş'ten, hükümete asgari ücret zammı resti: Fiyat artışları durmadan tek zam yapmak doğru değil

Güncelleme:

İşçi temsilcisi Türk-İş'in Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmelerine sayılı günler kala hükümete resti çekti. Asgari ücrete tek zam yapılacağına yönelik açıklamalara tepki gösteren Atalay, "Bu enflasyonu durdursunlar, bu fiyat artışları dursun, yılda 1 kere olsun sorun yok; ama fiyat artışları durmadığı sürece bu meseleyi bir kere görüşmek doğru değil." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, asgari ücret görüşmeleri öncesi Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ı ziyaret etti. Taşcıer ve Atalay, basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından açıklama yaptı. Asgari ücrete tek zam yapılacağına yönelik söylemlere tepki gösteren Atalay, fiyat artışlarının durmadan tek zam yapılmasının doğru olmadığını söyledi.

"ENFLASYONU DURDURUN, ASGARİ ÜCRETİ KONUŞMAYALIM"

Atalay, Türkiye'de çalışma şartlarının ve alım gücünün ortada olduğunu belirterek, "Bu sene asgari ücret görüşmelerinde işçiler de olacak. Bugüne kadar toplumun razı gelmediği, içimize sinmeyen hiçbir şey yapmadık. Baktığınız zaman 40 senedir bu iş devam ediyor. Toplasanız 5 kere uzlaşıyla çıkmıştır. Onun dışındakilerde uzlaşma çıkmadı. Bu asgari ücretlerinin yüzde 99'u örgütsüz insanlar. Yani bunlar işte komşumuz, arkadaşımız, kasapta, manavda çalışan insanlar. Bunların zor şartlarda geçindiğini ben de biliyorum. Zaman zaman bir şey ifade ediyorum, 'Enflasyonu durdursunlar, ete süte zam gelmesin, kiraya zam gelmesin; o zaman asgari ücret konuşmanın da bir anlam yok.' Sen zammı ver, ertesi gün zam getir fiyatlara. Yani bu sürdürülebilir bir iş değil" dedi.

Türk-İş'ten, hükümete asgari ücret zammı resti: Fiyat artışları durmadan tek zam yapmak doğru değil

"FİYAT ARTIŞLARI DURMADIĞI SÜRECE TEK ZAM YAPMAK DOĞRU DEĞİL"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Atalay asgari ücrete yılda 1 kez zam yapılması kararıyla ilgili, "Niye asgari ücret 2 dönemdir 2 kere görüşülüyor? Ülkenin ekonomik şartları iyi gitmediği için görüşülüyor. Bu enflasyonu durdursunlar, bu fiyat artışları dursun, yılda 1 kere olsun sorun yok; ama fiyat artışları durmadığı sürece bu meseleyi bir kere görüşmek doğru değil. Dün Çalışma Bakanı buraya hayırlı olsuna geldi. Ben söyleyeceğimi söyledim. Bakan, 'Konuşuruz' dedi" ifadelerini kullandı.

"TEK ZAMDAN VAZGEÇİLMELİ"

Taşcıer ise Atalay'ın yeni dönemde tekrar seçilmesi üzerine hayırlı olsun dileklerini ileterek, "Pazartesi başlayacak olan ve tüm Türkiye'nin bir anlamda gözünün üzerinde olduğu bir asgari ücret tespit sürecini hep birlikte takip edeceğiz. Türkiye'de şu an asgari ücret adeta norm ücret halini aldı. Bugün bu enflasyon ortamında; Merkez Bankası'nın bağımsız olmadığı, TÜİK'in bağımsız olmadığı bir ortamda asgari ücretle ilgili bir rakam belirtmek, asgari ücretin sadece bir sayıdan ibaret olduğunun çok net bir göstergesi. Bundan 2 yıl önce asgari ücret 2 bin 800'lü rakamlardayken, vatandaşın alım gücü daha çokken, bugün katbekat artmasına rağmen aynı vatandaşın kursağından gıdası, barınması, yaşam koşulları bir bir geri alınıyor. Bu nedenle biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu dönem sadece asgari ücreti rakamlar üzerinden tartışmanın tek başına bizi işçinin, emekçinin insan onuruna yarışır bir gelir elde etmesini sağlamayacağını, bu nedenle konuşmamız gereken birçok başlık olduğunu ifade ettik. Başkanımızla da az önce bunları paylaştık. Biz umuyoruz pazartesi gününden itibaren yapılacak görüşmelerde, öncelikle yılda bir kez yapılacak olan asgari ücret zammıyla ilgili bir geri adımın atılması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

Cumhuriyet Halk Partisi Asgari Ücret Zam Politika Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Sağlık Bakanlığı 27 hemşire-ebe alımı ne zaman, şartları ne? 21 Şubat 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 21 Şubat 2024 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Şubat 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 21 Şubat İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Şubat Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 21 Şubat Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Şubat 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Şubat Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Şubat 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Şubat Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 21 Şubat İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Ronaldinho kimdir? Ronaldinho nereli, hangi takımlarda oynadı? 21 Şubat Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21 Şubat Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu 2024?
1000

Yorumlar (11)

KUL HAKKI:

Şaka mısınız siz hukumetin dediği oluyor bir yaptiriminiz yok bir şey yok grev YK hak arama yok neyin restini cekiyorsun? Milletle dalga geçiyor bunlar bir sendikam olsa kesinlikle istifa eder bunlar gibilerin benim paramla makam mevki sahip olmasına göz yummazdim.!!!

40
4
yanıtYanıtla
foamer sponge:

hep rest çektilerde ne oldu hepsi dümen

39
2
yanıtYanıtla
bekir yapici:

bu kacinci rest cekme emekci artik bir degeri yaptirimi olmayan bos sözlere degil neticeye bakiyor.

36
2
yanıtYanıtla
Ali Çelik:

Danışıklı dövüş bundan Bir cacık olmaz

35
1
yanıtYanıtla
Hamit Gündoğdu:

Yahu iki gün evvel bir rakam verip şimşekleri üzerine çekene kimsenin güveni kalmadı...bunlar fırıldak ve hükümetle oyun içinde oyun oynuyorlar.. garip olan disk te bu aralar çok sessiz...

31
2
yanıtYanıtla
Murat Emecen:

Hadi yönetmen değişmiyor en azından senaryo değişsin be kardeşim

28
3
yanıtYanıtla
Mustafa Acar:

Göstermelik laflar söyleme milleti enayi yerine koymayın

17
3
yanıtYanıtla
gerçek YORUMCU:

eski çalışma bakanının konuşmaları , insana biraz güven veriyordu ama yeni gelen bakanın konuşmaları ÇOK GÜVEN VERMİYOR bana

13
1
yanıtYanıtla
recep kaya:

EMEKLİ EN DÜŞÜK MAAS 13780 TL HAYRLI OLSUN

9
1
yanıtYanıtla
recep kaya:

ASGARİ ÜCRET 17985TL HAYRLI OLSUN

9
0
yanıtYanıtla
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title