Haberler
BBC

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Koşarken Düşüp Yaralandı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, koşarken düşüp yaralandıktan sonra göz bandıyla fotoğrafını paylaştı. Scholz'un kazası nedeniyle Pazar günkü bölgesel seçim etkinliklerine katılımı iptal edildi.

Damien McGuinness | BBC News, Berlin

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, koşarken düşüp yaralandıktan sonra göz bandıyla fotoğrafını paylaştı.

Scholz Cumartesi günü Berlin yakınlarındaki Potsdam’da bulunan evinin etrafında koşarken düşmüştü.

Kaza nedeniyle Pazar günkü bölgesel seçim etkinliklerine katılımı da iptal edilmişti.

Başbakanın önümüzdeki günlerde normal çalışma temposuna dönüp birkaç konuşma yapması bekleniyor.

Twitter hesabından fotoğrafımı paylaşan Scholz, “Olduğundan daha kötü görünüyor” dedi.

Fotoğrafta gözünün etrafının yanı sıra burnunda ve çenesinde de yaralar görülüyor.

Scholz’un ofisi de başbakanın “moralinin iyi olduğunu” fakat “yumruk yemiş gibi göründüğünü” aktardı.

Scholz, Twitter paylaşımında “hazırlayacağınız mimleri görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları bunun “koalisyon içi tartışmaların sonucu” olduğunu ima ederken Köln’de her yıl düzenlenen bir karnaval, önümüzdeki yıl katılımcıların “Korsan Olaf” kostümüyle gelebileceğini yazdı.

Sosyal medya kullanıcılarının çoğunlukla olumlu yorumlar yazmasıyla, Alman seçmenler Scholz’un yeni korsan imajını sevmiş gibi gözüküyor. Belki de Almanya’da genellikle kötü bir iletişimci olarak görülen Scholz’un bir halkla ilişkiler başarısına tanık oluyoruzdur.

Ağustos’ta Alman kamu televizyonu ZDF’nin yaptığı bir ankete katılanların yüzde 72’si Scholz’un soruları yanotlamaktan en fazla kaçınan lider olduğunu söylemişti.

Aynı ay düzenlenen bir diğer ZDF anketinde de seçmenlerin yüzde 51’i ondan memnun olmadığını söylemişti. Memnun olanların oranıysa yüzde 43 çıkmıştı.

Bu bir Alman başbakanı için düşük bir oran.

Scholz’un söylemi tekrara ve formüle dayalı görülebilir. Genellikle kararları kapalı kapılar ardında almayı seven Scholz, sonrasında yalnızca bu kararları açıklamakla yetiniyor.

Kendisine eleştirenlere göre bu hem kibirli hem de şeffaflıktan uzak bir tavır ve aynı zamanda iletişim yetenekleri daha iyi olan siyasetçilerinin yanında modası geçmiş bir imaja neden oluyor.

Fakat Scholz aynı zamanda üçlü bir koalisyona liderlik ediyor ve bu koalisyondaki partilerin her birinin çok farklı hedefleri ve ideolojileri bulunuyor.

Enflasyondan Ukrayna’nın işgaline kadar çeşitli krizlerle uğraşırken bu zorlu koalisyon yıpranmaya başladı bile.

Koalisyonda düşük vergileri savunan liberal Hür Demokrat Parti ile sol eğilimli Yeşiller arasında sık sık tartışma çıkıyor

Destekçileri ise koalisyonun büyük hedefleri olduğunu söylüyor ve iktidara geldikten sonra iki yıl içinde yapılan reformların, Angela Merkel’in 16 yıldaki reformlarından daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan Scholz merkez soldaki partisi Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) sol kanadıyla da ters düşüyor.

Parti içi tartışmalar seçmenlerin desteğinde azalmaya yol açıyor.

Pazar günü yapılan yeni bir ankete göre bugün seçim olması durumunda hükümetteki partiler yalnızca yüzde 38 oy alarak çoğunluğu kaybeder.

Seçimlerde yüzde 40 almaya alışkın SPD’nin oyunun yüzde 18’e düşmüş görünmesi de bir diğer alarm.

Bu anketin Scholz’u mutlu edebilecek tek bulgusu ise, rakibi Hristiyan Demokratlar’ın lideri Friedrich Merz’in kendisinden de daha az popüler olması.

Alman siyasetinde böyle vahim bir tablo varken, seçmenler muhtemelen Olaf Scholz’un en azından mizah duygusu olmasına minnettar olacaktır.

BBC

Olaf Scholz Almanya Politika Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Adım Farah YENİ BÖLÜM (24. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Adım Farah yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (117. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (354. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title