Ovit Dağı'nda Yerel Basına Destek Sözü...

Ovit Dağı'nda Yerel Basına Destek Sözü...

Erzurum Kalkınma Vakfı'nca (Ervak) Düzenlenen16. Sultan Sekisi Toplantısına Katılan Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, 4734 Sayılı İhale Yasasında Yapılması Düşünülen Değişiklikle İlgili Olarak Ovit Dağı'nda Basın Mensuplarına Bilgi Verdi. Çığlık, "Söz Konusu Yasanın Yerel Basını Olumsuz Şekilde Etkilememesi Yönünde Gerekirse Bizzat Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan ile de Görüşürüm" Dedi.

Ovit Dağı'nda Yerel Basına Destek Sözü...

Erzurum Kalkınma Vakfı'nca (ERVAK) düzenlenen16. Sultan Sekisi Toplantısına katılan Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, 4734 sayılı İhale Yasasında yapılması düşünülen değişiklikle ilgili olarak Ovit Dağı'nda basın mensuplarına bilgi verdi. Çığlık, "Söz konusu yasanın yerel basını olumsuz şekilde etkilememesi yönünde gerekirse bizzat Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan ile de görüşürüm" dedi.

Ovit geçidinde basın mensupları ile bir araya gelen Fazilat Dağcı Çığlık, burada gazetecilerin 4734 sayılı İhale Yasası ile ilgili sorularını cevapladı. Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyet (DAGC) Başkanı Feridun Fazıl Özsoy'nu söz konusu yasanın yerel basını zor durumda bırakacağını hatırlatılması üzerine açıklama yapan Miletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, şöye konuştu:

" 4734 sayılı yasanının yerel basını etkilemeyecek şekilde düzeltilerek mecliste görüşülmesini sağlamak için bölge milletvekilleri başta olmak üzere komisyon başkanı ve komisyon üyeleri ile tek tek görüşeceğim. Gerekirse bu konuda bizzat Başbakanımız ile de görüşürüm" Söz konusu yasanın bu şekli ile çıkması halinde Türkiye genelindeki yayın hayatını sürdüren bin 300 gazetenin kapanacağını ve burada istihdam edilen yaklaşık 15 bin gazetecinin de işsiz kalacağının altını çizen DAGC Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, daha önce gerçekleştirdikleri protesto eylemlerine devam edeceklerini kaydetti. Yasada yerel basın lehine bir değişiklik yapılmaması halinde aynı zamanda insanların haber alma özgürlüğüne müdahale olarak ta değerlendirileceğini vurgulayan Özsoy, bu olumsuz durum karşısında bütün siyasilerin sorumlu olacağını ifade etti. Anadolu basını demokratik haklarını korumak için yasal zeminde mücadelelerini sürdüreceklerine dikkat çeken Özsoy, bu konuda başta Erzurum Milletvekilleri başta olmak üzere bütün siyasilerin bu konuya duyarlı olmaya çağırdı.

(AA-AA-Y) 29.06.2008 21:05 TSİ

Kaynak: İHA