Osman Kavala, Avrupa Konseyi gündeminde! Karar çıkarsa Türkiye'ye yaptırım süreci başlayabilir - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş
BBC

Osman Kavala, Avrupa Konseyi gündeminde! Karar çıkarsa Türkiye'ye yaptırım süreci başlayabilir

BBC - Haberler | Ekonomi

Avrupa Konseyi'ni oluşturan 47 ülkenin temsilcileri, 4 yıldır cezaevinde olan Osman Kavala'nın yargılandığı davada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle "ihlal sürecini" başlatıp başlatmamayı oylayacak. Üçte iki çoğunluk sağlanması halinde Türkiye'ye yaptırıma varacak bir süreç başlamış olacak. Bu durumda Türkiye, Azerbaycan'dan sonra bu prosedüre tabi tutulan ikinci ülke olacak.

Avrupa Konseyi'nin karar organı olarak görev yapan Bakanlar Komitesi, bugünden itibaren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nce (AİHM) verilen ama üye devletlerce bugüne kadar uygulanmamış kararları ele alacak ve bundan sonra atılması gereken adımları kararlaştıracak.

Bu toplantılarda Türkiye, aralarında Osman Kavala ile eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın davalarının da olduğu 6 yasal süreçle ilgili yer alacak. Bunlar arasında, AİHM'in 2020 yılının Mayıs ayında sonuçlandırdığı ve Türkiye'nin derhal serbest bırakması gerektiğine hükmettiği ancak Türkiye tarafından uygulanmayan Osman Kavala ile ilgili karar farklı bir öneme sahip. Bakanlar Komitesi, Eylül ayında yaptığı toplantıda Kavala'nın 30 Kasım'a kadar serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'ye karşı "ihlal süreci" başlatılmasını gündeme alacağını kaydetmişti.

26 Kasım'da yapılan duruşmada, Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi gözlerin Strasbourg'da yapılacak toplantılara çevrilmesine neden oldu.

Üçte iki çoğunluk sağlanması halinde Türkiye'ye yaptırıma varacak bir süreç başlamış olacak. Bu durumda Türkiye, Azerbaycan'dan sonra bu prosedüre tabi tutulan ikinci ülke olacak.

BBC

Avrupa Konseyi, Osman Kavala, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (2)
Orhan Erol:avrupa ABD İSRAIL dost olmayacaksın cooook akıllı olacaksın mesafa olacak Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Murat Aydın:O Hapiste çürüsünler inşallah. Bu Avrupa birliğinin hiç birşeyi benimsenmesin. Cevap Yaz 23 121 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title