Müzede €˜hazine Avı'

Müzede €˜hazine Avı'

€˜müzeler Haftası'nda Bursa Kent Müzesi'nde Gerçekleştirilen €˜hazine Avı‘ Adlı Bilgi Yarışması, Öğrencilere Eğlenceli Dakikalar Yaşattı.

Müzede €˜hazine Avı'

‘Müzeler Haftası'nda Bursa Kent Müzesi'nde gerçekleştirilen ‘Hazine Avı‘ adlı bilgi yarışması, öğrencilere eğlenceli dakikalar yaşattı.

Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Uludağ Üniversitesi ortaklığında düzenlenen '27. Müzeler Haftası' renkli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Ö. Erdönmez'in koleksiyonundaki ‘Bursa Fermanları Sergisi'nin Atatürk Müzesi'nde sergilenmesiyle başlayan etkinlikler kapsamında Bursa Kent Müzesi'nde yapılan yarışmaya Orhaneli İbrahim Hüsniye Çağlayan İlköğretim Okulu'ndan 31 öğrenci katıldı.

Yarışma öncesinde Kent Müzesi'ni gezerek Bursa'nın tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi sahibi olan öğrenciler, daha sonra da öğrendiklerini ‘Hazine Avı' yarışmasında pekiştirme fırsatı buldu. ‘Yeşil' ve ‘Koza‘ adlarıyla iki gruba ayrılan öğrencilere heyecanlı anlar yaşatan yarışmanın galibi ‘Koza' ekibi oldu.

Öğrencilerin yarışmacı arkadaşlarına tezahüratlarla eşlik ettiği etkinlik hakkında konuşan Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez, "Hazine Avı adlı bilgi yarışması ile Bursa'nın değerlerini çocuklarımıza aktarmayı ve geleceğimizin büyüklerine ‘kentlilik bilinci' fikrini aşılamayı amaçlıyoruz. Bugün Orhaneli'den gelen çocuklarımızın katıldığı yarışmanın 22 Mayıs Perşembe günü (yarın) saat 13.00'de yapılacak bölümünde de Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu öğrencileri yarışacak" diye konuştu. Çocukların yarışmaya büyük ilgi gösterdiğini belirten Erdönmez, sözlerini, "Kent Müzesi'nde, Müzeler Haftası'nda ve diğer zamanlarda sürdürdüğümüz bir başka çalışma ise ‘Küçük Rehberler' projesidir. Bu projede de çocuklar gelip Kent Müzesi'nde eğitim alıyor ve daha sonra kendi okullarından müzeye gelen öğrencilere rehberlik yapıyorlar" cümleleriyle noktaladı.

(İHS) 21.05.2008 17:32 TSİ

Kaynak: İHA