Araç sahipleri dikkat! Gece yarısından itibaren motorine 5 kuruş zam geldi - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Araç sahipleri dikkat! Gece yarısından itibaren motorine 5 kuruş zam geldi

AA / Murat Temizer - Haberler | Ekonomi

Motorinin litre fiyatına gece yarısından geçerli olmak üzere 5 kuruş zam geldi. Söz konusu zam pompa satış fiyatlarına yansırken motorinin litre fiyatı İstanbul'da 7,22 liradan 7,27 liraya çıktı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, akaryakıtta Eşel Mobil sistemi uygulanmaya devam etse de söz konusu zam, rafineri çıkış fiyatlarında yaşanan değişiklikten kaynaklandı.

POMPA FİYATLARINA YANSIYACAK

Pompa fiyatına ortalama 5 kuruş olarak yansıyacak zam ile Ankara'da ortalama 7,30 liradan satılan motorinin litre fiyatı 7,35 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 7,22 liradan 7,27 liraya, İzmir'de 7,32 liradan 7,37 liraya çıkacak.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Araç sahipleri dikkat! Gece yarısından itibaren motorine 5 kuruş zam geldi
AA / Murat Temizer - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (5)
Redki 27:Dolar düşüyor hani niye neden zam.
Çınar Saraç:5 kuruş diyor şöyle okkalı bir zam yapsalar da uyansa koyunlar , dolar 20 TL benzin 30 TL olsa sabah kalkınca
Mustafa Güneş:İnsaf yahu. Dolar yükseliyor zam geliyor anladık ta dolar sabit dururken yada inerken yine zam geliyor. Bu zamlar tüm tüketim mallarının maliyetine yansıyor. Bu insanlara yazık.
500