Merkez Bankası'nın dolara müdahale maliyetinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğu ortaya çıktı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Merkez Bankası'nın dolara müdahale maliyetinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğu ortaya çıktı

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Ekonomi

Merkez Bankası, 2014 yılından bu yana yaptığı ilk doğrudan döviz müdahalesini önceki gün gerçekleştirdi. Merkez Bankası tarafından piyasada yapılan işlem tutarının 1 milyar dolar olduğu öne sürüldü. Öte yandan Merkez Bankası Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda da yaklaşık 340 milyon dolarlık işlem gerçekleştirdi. Böylelikle, müdahalenin maliyeti yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı.

Merkez Bankası, 2014 yılından bu yana yaptığı ilk doğrudan döviz müdahalesini önceki gün gerçekleştirdi. Kurum, döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale etti.

700 MİLYON DOLARLIK DÖVİZ SATIŞI GERÇEKLEŞTİRDİ

Merkez Bankası doğrudan müdahale ile piyasaya yaklaşık 700 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirdi. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; öğlen yapılan ilk müdahale sırasında 500 milyon dolara yakın olan işlem büyüklüğü, öğleden sonra piyasanın sakinleşmesinin ardından yaklaşık 200 milyon dolar olarak devam etti.

OPSİYON PİYASASINDA 340 MİLYON DOLARLIK İŞLEM

Merkez Bankası ayrıca, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda da yaklaşık 340 milyon dolarlık işlem gerçekleştirdi. Böylelikle, müdahale büyüklüğü yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası, Ekonomi, Döviz, dolar, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (4)
Cem Polat:Bir milyar dolarla 10 tane fabrika kursa , 1 sene sonra dolarda hatırı sayılır değişiklik yapar :( ama bugün politikası yarını felcediyor. Cevap Yaz 4 34 Yayından Kaldır
Çınar Saraç:Müdahale etti 13,70 etmese 25 di galiba Cevap Yaz 9 19 Yayından Kaldır
mehmet demir:Keşke bir faydası da olsaydı... Cevap Yaz 6 34 Yayından Kaldır
Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title