Kütahya'da "Hayme Ana Yöresel Yemek Yarışması"
Haberler » Yerel » Haber

Kütahya'da "Hayme Ana Yöresel Yemek Yarışması"

"Hayme Ana Yöresel Yemek Yarışması" yapıldı.

Kütahya'da

Kütahya'da, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce

"Hayme Ana Yöresel Yemek Yarışması" yapıldı.

Kütahya'ya ait yemeklerin tanıtılması ve yöresel yemek yapımı teşvik edilerek unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin ortaya çıkarılması, geleneksel ve yöresel yemeklerin gelecek nesillere aktırılması amacıyla Belediye Sosyal Tesislerinde organize edilen yarışmada, katılımcılar, et yemekleri, hamur ve tatlılar kategorilerinde 63 yemekle yarıştı.

Jürinin açıkladığı değerlendirme sonuçlarına göre, çorbalarda Ayşe Gül

"sıkıcık" ile birinci, Hasibe Ebeoğlu "tutmaç" ile ikinci, Emine Ay

"yoğurtlu çevirme" ile üçüncü olurken, Emine Sancaklı "sıkıcık" ile mansiyona değer bulundu.

Et yemeklerinde birinciliği "göveç" ile Zekiye Cumhur, ikinciliği "kaz tiridi" ile Emine Ay, üçüncülüğü "etli keşkek" ile Güler Cantürk, mansiyonu

"küpeli" ile Makbule Ilgat elde ederken, hamur işlerinde "tosunum" ile Mükerrem Dikyol birinci, "haşhaşlı lokum" ile Rukiye Ilgat ikinci, "konak tiridi" ile Hatice Ebeler üçüncü oldu, "peynirli su böreği" ile Hatice Ebeler mansiyon kazandı.

Tatlılarda Müzehher Evren "gül baklavası" ile birinci, Gülseren Parmaksız

"yufka tatlısı" ile ikinci, Gülizar Aşır "ev baklavası" ile üçüncü sırada yer alırken, Emel Turan "kabak tatlısı" ile mansiyon aldı.

Birincilere yarım altın, ikincilere orta altın, üçüncülere çeyrek altın, mansiyona iki kişilik yemek çeki hediye edildi.

Yarışmacılarda dereceye girenlere ödülleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Halil Özkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Satılmış Bostancı, Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez tarafından verildi.

Etkinlik, Kütahya Halk Eğitim Merkezince hazırlanan yöresel kıyafet defilesiyle sona erdi.

- KÜTAHYA