Haberler

Tarihi Yunus Paşa Camii 505 yıldır ilk günkü gibi ayakta

Abone Ol

Tarihi Yunus Paşa Camii 505 yıldır ilk günkü gibi ayakta Sakarya'da Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in veziriazamı Yunus Paşa tarafından 1516 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan cami, 500 yılı aşkın süredir varlığını sürdürüyor.

Tarihi Yunus Paşa Camii 505 yıldır ilk günkü gibi ayakta

SAKARYA - Sakarya'da Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in veziriazamı Yunus Paşa tarafından 1516 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan cami, 500 yılı aşkın süredir varlığını sürdürüyor.

"Sakin şehir" unvanıyla bilinen Sakarya'nın Taraklı ilçesinde Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in veziriazamı Yunus Paşa tarafından 1516 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan cami, 505 yıldır ilk günkü gibi ayakta duruyor. Kubbesinin kurşunla kaplanması ve taş bloklar arasındaki bağlantıya demir yerine kurşun dökülmesi sebebiyle halk arasında "Kurşunlu Cami" olarak bilinen Yunus Paşa Cami, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görüyor. Birçok deprem görmesine rağmen büyük bir restorasyona uğramayan cami, vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor.

"Depreme rağmen zarar görmedi"

Caminin tarihi hakkında bilgi veren vatandaş Alaattin Yılmaz, içeresinde bulunan hat sanatlarının Taraklı ilçesinde doğan ve eserleriyle iz bırakan Hattat Hafız Saim Özel tarafından yazıldığını belirtti. Caminin halk arasında "Kurşunlu Cami" olarak bilindiğini ifade eden Yılmaz, "Yunus Paşa Camii'nin kubbesi ve taş bloklardaki demir bağlantılarının arasına kurşun döküldüğü için Taraklılar bu camiye "Kurşunlu Cami" de derler. Cami, Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında 1516-1517 yıllarında yaptırılmış ve kare planlıdır. Yunus Paşa Cami'nin içerisinde bulunan hat sanatları da Taraklı ilçesinde doğan ve burada vefat eden hattat Saim Özel tarafından yazılmıştır. Cami bahçesinde de 300 yıllık mezarlarda bulunmaktadır. Caminin aşağı tarafında Osmanlı hamamı vardır ve burası 24 saat yandığı zaman buharıyla caminin ısıtıldığı rivayet edilir. Mimar Sinan eseri olan bu cami birçok depreme maruz kalmıştır, zarar görmemiştir sadece ön kısmında bir küçük bir yıkıntı oldu o da tamir edildi. Kendimi bildim bileli Yunus Paşa Cami hizmet vermektedir" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yavuz Sultan Selim Mimar Sinan Osmanlı Cami Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 4 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 4 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? 2 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Hatayspor - Antalyaspor maç özeti! (VİDEO) Hatayspor - Antalyaspor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? MasterChef Tolga hasta mı, Tolga'nın hastalığı ne?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title