Kosova'da Bağımsızlığının 5'inci Yıl Kutlama Hazırlığı

Kosova'da Bağımsızlığının 5'inci Yıl Kutlama Hazırlığı

Sırbistan'dan 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova'da önümüzdeki Pazar günü bağımsızlığının 5'inci yılı kutlanacak.

Kosova'da Bağımsızlığının 5'inci Yıl Kutlama Hazırlığı
13.02.2013 13:10 | Son Güncelleme: 13.02.2013 13:10

Sırbistan'dan 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova'da önümüzdeki Pazar günü bağımsızlığının 5'inci yılı kutlanacak.

NATO'nun Sırp güçlerine karşı 1999 yılında 3 ay süren hava operasyonu ardından Birleşmiş Milletler (MB) denetimi altına giren Kosova, 17 Şubat 2008 tarihinde Kosova Meclisi'nde okunan bağımsızlık bildirgesinin ardından Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmişti. 5 yıllık süre zarfında bugüne kadar aralarında Türkiye Cumhuriyeti'nin de yer aldığı 100'e yakın ülke Kosova'yı bağımsız olarak tanıdığını açıkladı. Ülkede yüzde 70'lere dayanan işsizlik nedeniyle yapılan istatistiklere göre Kosova, Avrupa'nın en fakir ülkeleri başında yer alıyor.

Kosova'nın bağımsızlığıyla ilgili konuşan Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, dost ve kardeş ülke Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin Kosova'yı tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu söyledi. Büyükelçi Ozan şöyle dedi:

"Kosova'nın bağımsızlığının kutlanması Türkiye'de de aynı Kosova'da olduğu gibi coşkuyla kutlanmıştı. Biz o tarihten itibaren Kosova'nın her geçen yıl daha geliştiğini hem devlet yapılanmasında hem ekonomi de hem de siyasi yapısında önemli ve başarılı gelişmeler kaydettiğini Türkiye Cumhuriyeti olarak memnuniyetle gördük. Bu başarılara da elimizden geldiği kadar her alanda katkı sunmaya gayret ettik. Bugünde Kosova'nın uluslar arası camiada kabul gören saygın konuma sahip bir ülke olması için ve daha fazla ülke tarafından tanınması için Kosova'ya en fazla destek veren ülkelerin başında geliyoruz. Bunu da yapmaya ve Kosova'yı her alanda desteklemeye devam edeceğiz. Şunu özellikle belirtmek istiyorum Kosova'nın bağımsızlığından önce de bağımsızlığından sonra da Türkiye ile Kosova arasında her alanda mükemmel düzeyde ilişkiler sürdürülüyor bunu söylemekten dolayı da son derece mutluyum ve bunun her geçen gün daha da ilerlediğini geliştiğini görmekten son derece mutluyum" ifadelerini kullandı. Kosovalı Türk Esnaflar Derneği Başkanı Edis Çabrat da, bu 5 yılın çok önemli olduğunu ve yurt dışında kendimizi daha iyi hissettiriyoruz."

Kosova Meclis Başkan Yardımcısı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili Enis Kervan da, 5 yıl içerisinde Kosovalı Türklerin öncül topluluk olduğunu söyledi.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Kosova'da Bağımsızlığının 5'inci Yıl Kutlama Hazırlığı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 18.9.2020 10:51:40. #1.15#
title