Kırgızistan'da Kanadalı Şirketin İşlettiği Altın Madeni

Kırgızistan'da Kanadalı Şirketin İşlettiği Altın Madeni

Meclis Komisyonu hükümetin istifasını talep edecek

Kırgızistan'da Kanadalı Şirketin İşlettiği Altın Madeni

Kırgızistan'da, Kumtor altın madenini işleten Kanadalı Centerra Gold şirketi ile yapılan anlaşma nedeniyle hükümetin istifasının isteneceği bildirildi.

Koaliyon hükümetinin ortaklarından Sosyalist Ata-Meken Partisi Milletvekili ve Meclis Anayasa Komitesi Başkanı Erkinbek Alımbekov, hükümetin, Centerra Gold şirketi ile yaptığı anlaşmanın başarılı olmadığı gerekçesiyle istifasını talep edeceklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Sarpaşev de Kırgızistan hükümetlerinin, 2003 ve 2009 yıllarında Kumtor altın madenine ilişkin yenilenen anlaşmaların ülkenin çıkarlarına aykırı olduğunu belirterek, "Hükümet olarak istifa dışında Centerra ile görüşmelere devam kararı veya anlaşmanın feshi konusunu değerlendirmeye hazır olduklarını" ifade etti.

Bu arada, meclisteki muhalefeti oluşturan Milliyetçi Ata Curt Partisi Grubu Başkanı ve milletvekili Mıktıbek Abdıldayev, hükümeti sorunları çözmede yetersiz kalmakla suçladı.

Başbakan Cantoro Satıbaldiyev'in başkanlığındaki hükümetin Kumtor şirketi ile yenilediği ve meclise sunduğu anlaşma taslağı, tatmikar olmadığı ve üzerinde çalışılması gerektiği gerekçesiyle meclis komitesinden geçmemişti. 

Kırgızistan'da Kumtor altın madeninin bulunduğu eyalet halkı, madenin kamulaştırılmasını talep ederken, hükümet, altın madenin kamulaştırılması halinde şirketin 100'den fazla hissedarın uluslararası mahkemelere suç duyurusunda bulunacağı, var olan ve gelmesi beklenen yabancı yatırımcıyı ürküteceği endişesiyle anlaşmanın yenilenmesini tercih etmişti. - Ankara

Kaynak: AA