Kazakistan ile Türkiye uzay alanında iş birliği yapacak

Kazakistan ile Türkiye uzay alanında iş birliği yapacak

15.10.2020 06:19 | Son Güncelleme: 15.10.2020 10:53
Kazakistan ile Türkiye uzay alanında iş birliği yapacak

Türkiye Uzay Ajansı ile Kazakistan Uzay ve Havacılık Komitesi arasında uzay alanında iş birliği mutabakatı imzalandı.

Kazakistan Dijital Gelişme, İnovasyon ve Uzay Sanayi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Kazakistan'a gerçekleştirdiği iki günlük çalışma ziyareti kapsamında Bakan Bagdat Musin ile görüştü. Görüşmede iki ülke arasında uzay alanında iş birliği konuları ele alındı.

UYDU SİSTEMLERİ İNCELENDİ

Kazakistan temasları kapsamında Yıldırım ve beraberindeki heyet, başkent Nur Sultan'daki ulusal uzay merkezini ziyaret ederek uzaktan algılama uydu sistemlerini inceledi. Türk heyeti, daha sonra Kızılorda eyaletindeki Baykonur Uzay Üssü'ne giderek Soyuz MS-17 uzay aracının fırlatılmasını izledi.

Kazakistan ile Türkiye uzay alanında iş birliği yapacak

MUTABAKAT İMZALANDI

Yıldırım, ziyaret çerçevesinde Kazakistan Uzay ve Havacılık Komitesi Başkanı Baubek Oralmagambetov ile de bir araya geldi. Taraflar, görüşmenin ardından uzay alanında iş birliği mutabakat zaptını imzaladı. Yıldırım, imza töreni sonrası yaptığı açıklamada, "Söz konusu belge, iki ülkenin uzay kurumları ve şirketleri arasında pratik iş birliğinin başlamasını sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Aliia Raimbekova

Haber Yorumları (3)
KUKARİ BADİ: Uyduyu italyanlar, almanlar ve çinliler yapacak kazakistan fırlatacak bizde yerli ve milli uydumuzu fırlattık diyeceğiz
KAZAKLAR: su ermeni kurulusunu kutlayan kazaklarlami
REALİST: olmayan uzayın nesinin anlaşması çok ilginç yakın sema deseniz tamamda keşke tüm türk devletleri birleşecek diye imza atsanız
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title