İstanbul: Dünya Ekonomi Forumu Türkiye Zirvesi Sona Erdi

İstanbul: Dünya Ekonomi Forumu Türkiye Zirvesi Sona Erdi

Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Katılımcılar Onuruna Verdiği Akşam Yemeğiyle Sona Erdi.

İstanbul: Dünya Ekonomi Forumu Türkiye Zirvesi Sona Erdi

Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımcılar onuruna verdiği akşam yemeğiyle sona erdi.

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen ve 2 gün süren zirvede çok sayıda iş görüşmesi yapılırken çoğu yabancı olmak üzere yaklaşık 400 kişi foruma katıldı. Başbakan Erdoğan, 2 gün boyunca zirvede hazır bulunarak ikili görüşmeler yaptı. Aralarında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başmüzakereci Ali Babacan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da olduğu kabine üyeleri zirvede toplantılara katıldı. 2 günde 19 oturum düzenlenirken bu oturumlarda çoğunlukla Türkiye'nin AB ile müzakere sürecine ve bu süreçte izlemesi gereken yola vurgu yapıldı. Toplantılarda Türkiye ve bölgedeki istikrar, eğitim sistemi, kadının iş gücüne katılımı, finans piyasaları gibi hayati konular ele alındı. Zirvenin birinci gününün sonunda TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın ev sahipliğinde davetlilere akşam yemeği verildi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan son günde yaptığı kapanış konuşmasının ardından davetliler onuruna Çırağan Sarayı'nda akşam yemeği verdi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Sizleri Dünya Ekonomik Forumu toplantısının 2 günlük süreci içerisinde yoğun ama heyecan dolu aklın ve bilginin kaynaşarak bizde yeni ufuklar kazandırdığı ve pek çok şeyin altını dolduran bu toplantının ardından böyle bir yemekle selamlamaktan mutluluk duyuyorum. Konuşulması ve görüşülmesi gereken her şey zaten konuşuldu. Türkiye'de kalacak olanlara güzel bir akşam geçirmelerini diliyorum. Türkiye'den ayrılacak olanlara da hayırlı yolculuklar diliyorum. Çünkü bende yemeğin ardından Ürdün'e gidiyorum" diyerek konukları selamladı.