İngiltere'de kamyon şoförü eksikliği nedeniyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kaldı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İngiltere'de kamyon şoförü eksikliği nedeniyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kaldı

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

İngiltere'de kamyon şoförü eksikliği nedeniyle tedarik zinciri kırıldı. Ülkede benzin ve doğal gaz fiyatlarında ciddi artış yaşanırken, yakıt almak isteyen araç sürücüleri metrelerce kuyruklar oluşturdu. Gıda stokları tükenen marketlerde ise raflar boş kaldı. Yaşanan olaylar sonrası hükümetten "En kötüsüne hazır olmak zorundayız" açıklaması geldi.

Brexit sonrası bir çok Avrupa vatandaşının İngiltere'yi terk etmesi üzerine nakliye sektörü çok ciddi sıkıntılar yaşarken petrol devi BP, İngiltere'de kamyon şoförü eksikliği nedeniyle benzin ve dizel teslimatlarını sürdüremeyeceğini açıkladı ve 100'e yakın benzin istasyonunu kapatmayı planladığını duyurdu. Açıklama ülkede şok etkisi yaratırken petrol fiyatları şimdiden sekiz yılın en yüksek seviyesine geldi.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, halkı 'normal şekilde devam edin' diyerek yatıştırmaya çalışsa da İngiltere sokaklarında pompalarda panik zilleri bugün çalmaya başladı bile. Tonbridge, Kent, Ely, Cambridgeshire, Bright ve Leeds'de yola dökülen araba kuyrukları görüldü. Oluşan kuyruklar İngiltere'de 1978'de gerçekleşen enerji fiyatlarının, gıda fiyatlarının hızla yükseldiği 'hoşnutsuzluk kışı'nı anımsattı.

Kamyon şoförü bulunamayan ülkede tedarik zincirinde yaşananlar yalnızca akaryakıt piyasasını değil aynı zamanda süpermarketleri de olumsuz etkiliyor. Bazı marketlerde gıda stokları tükenirken, marketlerde et ve taze gıda ürünlerinin rafları uzun süredir boş kalıyor.

Ülkede benzin ve gıda zinciri dışında yaşanan bir diğer kriz ise doğal gaz fiyatları. Yaşanan kriz nedeniyle çok sayıda enerji firması iflas etti. Hükümet, enerji firmalarının yükselen gaz fiyatlarının baskısı altında kaldığını belirterek "En kötüsüne hazırlanmak zorundayız" dedi. İflas eden enerji firmaları sadece iki hafta içinde yaklaşık 1,5 milyon müşteriyi etkiledi. Bunların arasında Çarşamba günü ticareti durduran Avro Energy ve Green de var.

Ülkedeki sorunun çözülmesi için sorunun temelinde 90 binden fazla tır ve kamyon sürücüsüne ihtiyaç var. Öte yandan son bir yılda ağır vasıta şoförlerinin maaşları yüzde 30 artışla yıllık 40 bin sterline çıktı.

İngiltere'de kamyon şoförü eksikliği nedeniyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kaldı
Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (9)
Theo:Türkiyede çok vırvır şöfürü var kazaöara sebep oluyor hepsini ingiltereye gönderin bizde kurulalım ingilterde kurtulsun
Osman Altas:Soforler giderken sende git kardesim arka kasada mal ihracat beyannameni ben açarim. Kazaya sebebiyet veren. bu ekonomide uykusuz yola cikaranlardir.
Aslı Aslan:yine yanlış yine yanlış. 40bin sterlin ingiltere için çok para değil o kadar para ile tr de 80bin liraya alabildiğin gibi yaşarsın
500
title