İBB, İstanbul Havalimanı'nda çalışan ancak taksimetre standartları uygun olmayan 400 taksiyi bağladı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İBB, İstanbul Havalimanı'nda çalışan ancak taksimetre standartları uygun olmayan 400 taksiyi bağladı

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Ekonomi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Havalimanı'nda çalışan 700 takside yaptığı denetimde taksimetreleri standartlara uygun olmayan 400 taksinin çalışma iznini kaldırdı. 1 yıldır şikayet üstüne şikayet gelen ilgili taksilerin, İBB'nin taksimetre yazılımı olan İ-Taksi ile entegre olmadıkları NTaksi yazılımını kullanarak yüzde 8-10 arasında daha fazla ücret aldıkları öne sürüldü.

İstanbul Havalimanı'nda hizmet veren taksileri kullananlar, İbb'ye yaklaşık 1 yıldır taksimetre ücretlerinin farklı olduğu konusunda şikayette bulunuyordu. Son olarak bir aile, İstanbul Havalimanı'ndan 2 ayrı taksiye bindi, Pendik'e gitti. Peş peşe giden 2 taksiden biri 282 lira yazarken diğeri 304 lira yazdı. Aile hemen şikayetçi oldu. Bunun üzerine İBB yetkilileri harekete geçti.

YAZILIMLA YÜZDE 8-10 ARASINDA DAHA FAZLA ÜCRET ALDILAR

Ekipler 16 Temmuz'da, İstanbul Havalimanı'nda hizmet veren 700 takside denetim yaptı. 400 taksinin N Taksi denilen kendi yazılımlarını kullandıkları ve bu yazılımın İBB'nin taksimetre yazılımı olan İ-Taksi'yle entegre olmadığı belirlendi. Hürriyet'in haberine göre NTaksi yazılımının, İBB'nin belirlediği taksimetre ücretiyle uyumlu olmadığı, bu yazılımla yüzde 8-10 arasında daha fazla taksimetre ücreti alındığı iddia edildi.

"BÜTÜNÜYLE DENETİM DIŞI"

İBB yetkilileri, "Havalimanı taksicileri kendi yazılımlarını geliştirmişler. Bütünüyle denetim dışı. Çalışmaları durduruldu. Fakat bayramda çalışamayıp mağdur olmamaları için geçici olarak açıldı. Pazartesi günü, İstanbul Taksiciler Odası ve Havaalanı Taksiciler Kooperatifi'yle bir araya gelinerek çözüm sağlanacak" derken, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu şu açıklamayı yaptı: "İ-taksi İBB'nin. Ancak taksiler Bi-taksi, Ntaksi gibi özel firmalarla da çalışabiliyorlar. İBB diyor ki 'İ-taksimi kullanacaksınız, farklı bir aplikasyon kullanılıyorsa benim sistemime entegre olacak.' Havalimanı taksileri de Ntaksi'yi kullanmış ama İ-Taksi'yle entegre edilmemiş. NTaksi'nin taksimetresini ben de test ettim. Fakat fazla yazma yok. Bu iddialara katılmıyorum."

İBB, İstanbul Havalimanı'nda çalışan ancak taksimetre standartları uygun olmayan 400 taksiyi bağladı
Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (4)
uğur örer:Helal olsun ibb'ye birde tüm şoförlerin psikoteknik raporlarını 6 ayda bir üniversite veya devlet hastanesinde yenileseler son olarak giyim olarakta bir düzen getirilebilir. Taksilere ücretsiz dezenfektasyon yapılırken kullanıma uygun olmayan havayı zehirleyen eksozlu araçlarında görüldüğünde gereğinin yapılması belki taksileri kullanılabilecek dergah hijyen duruma getirebilir. Zira aldıkları ücret hiçte öyle az değil. Plaka sahibi ve şoförler ve diğerleri herkes kazanıyor. Değilmi.
Sami YAMAN:Bir de şu turistleri aldatanlara ağır cezalar verilmeli.
Cengiz Setel:İbb ellerine sağlık bu denetimler olmazsa bu usülsüzlüğün önüne geçilmez.teşekkürler iBB
500
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: İBB, İstanbul Havalimanı'nda çalışan ancak taksimetre standartları uygun olmayan 400 taksiyi bağladı - Haberler Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 28.09.2021 21:04:46. #1.12#