Haydar Doğan, Madalyaya Kanat Açacak

Londra'ya gidemeyen özel sporcu Yasemin Çiloğlu'nun 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda madalya kazanması için kolları sıvadı.

Haydar Doğan, Madalyaya Kanat Açacak

Spor Genel Müdürlüğü Sosyal İşler Şube Müdürü Haydar Doğan, olimpiyat barajını geçmesine rağmen kota nedeniyle Londra'ya gidemeyen özel sporcu Yasemin Çiloğlu'nun 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda madalya kazanması için kolları sıvadı.

Özel sporcular Ayşegül Tahtakale, Yasemin Çiloğlu ve Abidin Yapan'ın Olimpiyat A barajını geçmesine birincil derecede katkı sağlayan Haydar Doğan, milli sporcular Yasemin Çiloğlu ve Abidin Yapan'ın olimpiyat barajını geçmesine rağmen anlaşılması çok zor olan kota nedeniyle Londra'ya gidememesinin burukluğunu yaşıyor.

Bir dönem 800 ve 1500 metrede dünya rekorlarını elinde bulundurarak efsane olan ve Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanlığını başarıyla gerçekleştiren Sebastian Coe ile çok yakın arkadaş olan Doğan, engelli sporculara maddi ve manevi açıdan

destek

olup antrene edilmesine yardımcı olmaya devam ediyor.

Londra Paralimpik Oyunları'ndaki uzun atlama final derecelerini gördükten sonra, barajı geçip kota nedeniyle olimpiyatlara gidemeyen özel sporcu Yasemin Çiloğlu'nun durumu Haydar Doğan'ı bir hayli üzdü. Baraj derecesi ile 7. sırada olan ve antrenmanlarda atladığı derecelerle 3 ve 4.'lüğe eşdeğer atlayışlar yapan Yasemin, Haydar Doğan'ı tarif edilemez heyecanlara taşımış. 2016 Rio'da Paralimpik Oyunlarında bir altın madalyanın ayak seslerini yüreğinin derinliklerinden hissediyor. Yasemin'in Denizli'de malzemesizlikten antrenman yapamadığını öğrenince derhal maddi manevi katkıda bulunarak malzeme teminini sağlayan Doğan, stada alınmadığı için parkta antrenman yapan sporcuya antrenman yeri sağladı. Yasemin'in annesinin de ortopedik engelli olması ayrıca kanserden bir göğsünün alınması ve bu hastalığın hala hayati tehdit oluşturmasıyla birlikte Haydar Doğan, Yasemin Çiloğlu'nun Rio'da başarılı olması için elinden gelen her şeyi yapmaya karar verdi.

HAYDAR DOĞAN'IN 26 YILDIR KIRILAMAYAN DÜNYA REKORU

Halen Spor Genel Müdürlüğü Sosyal İşler Şube Müdürlüğü görevini sürdüren Haydar Doğan'ın spor yaşantısı sıra dışı başarılarla dolu. 24 yıllık spor hayatında 100'ün üzerinde milli formayı giydi, 7 kez Balkan şampiyonu olup, 1987 yılında Avrupa Gençler Şampiyonasında 10000 metre yarışında 2. olarak Avrupa'da kürsüye çıkan ilk Türk atleti olma ünvanını aldı. Halen kırılamayan 5 Türkiye rekoru bulunan Haydar Doğan, 1986 dan beri yani tam 26 yıldır kırılamayan bir dünya rekoruna da sahiptir. 1 Haziran 1986'da Fransa Nice'de Liselerarası Dünya şampiyonasında 3000 metreyi 8.18.22 de koşarak Dünya rekorunun sahibi olmuştur. Bu rekordan tam 12 yıl sonra 1998'de Liselerarası Dünya şampiyonası Pakistan'da yapılmış. Şampiyonaya onur konuğu olarak davet edilen Haydar Doğan'a bugün dahi kırılamayan bu rekor için "Pakistan Schoolsport Organization" tarafından 1998'de onur plaketi verildi. - İSTANBUL