Haberi Paylaş

Merkez Bankası faiz indirirse altın ne olur? Merkez Bankası faiz indirim kararı altını nasıl etkiler, altın düşer mi?

Gündem Haberleri

Bugün TCMB tarafından yeni faiz kararı açıklanacak. Faiz kararı öncesi Merkez Bankası'nın faizlerde ne karar vereceği henüz belirsizliğini korurken, vatandaşlar eğer Merkez Bankası faiz indirirse altın ne olur? Faiz kararı altını nasıl etkiler? Merkez Bankası faiz indirim kararı altını nasıl etkiler? sorularına yanıt arıyor. Peki, Merkez Bankası faiz indirirse altın ne olur? İşte detaylar...

Merkez Bankası faiz indirirse altın ne olur? Bugün TCMB tarafından yeni faiz kararı açıklanacak. Faiz kararı öncesi Merkez Bankası'nın faizlerde ne karar vereceği henüz belirsizliğini korurken, vatandaşlar eğer Merkez Bankası faiz indirirse altın ne olur? Faiz kararı altını nasıl etkiler? Merkez Bankası faiz indirim kararı altını nasıl etkiler? sorularına yanıt arıyor. Peki, Merkez Bankası faiz indirirse altın ne olur? İşte detaylar...

Merkez Bankası faizi indirirse banka kredi faizleri de düşüşe geçer. Banka faizlerinin düşmesi demek vatandaşın daha kolay ve daha az maliyetli kredi çekmesine neden olur.

Faizlerin düşmesi yatırımın artması, ekonomideki çarkların daha sağlıklı dönmesine neden olur. Faiz düşünce tüketim artar ve tasarruf azalır. Ekonomi çarkını döndüren birey sayısı ve piyasada dolaşan para miktarı artar. Bu da yeni iş ve istihdam olarak ortaya çıkar.

1 doların 18,70 TL olduğunu varsayarsak:

  • Merkez Bankası faizi artırırsa; doların 18,70 TL seviyelerinden aşağı yönlü hareket edeceği beklenilir.
  • Merkez Bankası faizi sabit tutarsa; piyasanın sakinleşeceği beklenilir ve doların 18,70 TL'den aşağı yönlü bir hareket edeceği tahmin edilir.
  • Merkez Bankası faizi düşürürse; doların 18,70 TL seviyelerinden yukarı yönlü hareket edeceği beklenilir.

Merkez Bankası faiz artışına gitmesi durumunda dolardaki düşüşle aynı orantıda altında da düşüş yaşanacağı beklenir. Merkez Bankası faiz indirimine gitmesi durumunda ise dolardaki artışla birlikte altında da yükseliş olacağı beklenir.

Merkez Bankası ekim ayı faiz kararını yarın saat 14.00 itibarıyla açıklayacak. Milyonların gözü açıklanacak veriye çevrilirken, beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısında politika faizinin yüzde 12'den yüzde 11'e indirileceğini tahmin ediyor. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada "Görevde olduğum sürece faiz her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay inmeye devam edecektir" demişti.

Eylül ayında gerçekleşen toplantıda politika faizi 100 baz puanlık indirimle yüzde 13'ten yüzde 12'ye düşürülmüştü.

  • 21 Temmuz 2022
  • 18 Ağustos 2022
  • 22 Eylül 2022
  • 20 Ekim 2022
  • 24 Kasım 2022
  • 22 Aralık 2022

Haberler.com / Onur Bayram - Gündem

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Merkez Bankası Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title