Haberler

Türkiye konut kiralarında Avrupa'da en fazla artış gösteren ülke

Güncelleme:

Avrupa İstatistik Ofisi'nin verilerine göre, Türkiye 2 yıldır uygulanan yüzde 25'lik tavan sınırına rağmen konut kirasında yüzde 125,10 ile en fazla artış gösteren ülke oldu. Türkiye'yi yüzde 12,80 oranındaki artışla Macaristan izledi.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin verilerine göre, Mayıs 2023-Mayıs 2024 döneminde Avrupa Birliği ülkeleri ve üye ülkeler arasında yıllık konut kira artışı, yüzde 125,10 oranla en fazla Türkiye'de olurken; Türkiye'yi yüzde 12,80 oranla Macaristan izledi.

KONUT KİRALARINDAKİ ARTIŞTA TÜRKİYE ZİRVEDE

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (EUROSTAT) açıkladığı veriler, Türkiye'de konut kirasındaki fahiş artışı gözler önüne serdi. Buna göre, Türkiye 2 yıldır uygulanan yüzde 25'lik tavan sınırına rağmen konut kirasında yüzde 125,10 artış yaşandı. Türkiye en fazla artış yaşanan ülkeler arasında zirvede yer alırken, ikinci sıradaki Macaristan'ın artış oranı yüzde 12,80'de kaldı.

YÜZDE 25'LİK TAVAN UYGULAMASI ARTIŞA ENGEL OLAMADI

Kira ücretlerine getirilen yüzde 25'lik tavan uygulaması, 8 Haziran 2022'de Türk Borçlar Kanunu'na kiralardaki artışı baskılayıp kontrol etmek amacıyla geçici madde olarak eklenmiş, maddenin yer aldığı 7409 sayılı Kanun 11 Haziran 2022'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Söz konusun uygulamada, bir yıllık dönemde ye­nilenecek kira sözleşmelerindeki artışların, bu oranı geçemeyeceği söylendi.

UYGULAMANIN SÜRESİ 1 TEMMUZ'DA DOLUYOR

Daha sonra, 1 Temmuz 2023'te dolan uygulamanın süresi, bir yıl daha uzatılmıştı. Gayrimenkul değerlendirme platformu olan Endeksa'ya göre, kiralardaki yüzde 25'lik tavan sınırlandırmasının 2 yıllık döneminde Türkiye genelindeki kira fiyatları nominal olarak yüzde 265 arttı. Uygulamanın süresi 1 Temmuz 2024'te sona erecek. Uygulamanın devam edip etmeyeceği konusunda ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Devam etmesi için ben bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu yönde bir çalışma yok. Zaten o düzenleme bir süreliğine yapılmıştı" demişti.

KİRALAR YENİDEN YILLIK ENFLASYONA GÖRE HESAPLANACAK

Uygulamanın sonlandırılması durumunda kiralardaki artış oranı, yıllık enflasyon oranı üzerinden hesaplanacak. Buna göre, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 75,45 oldu. Bunun üzerine, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, haziran ayı itibarıyla dezenflasyona girildiğini sosyal medya üzerinden şöyle açıklamıştı:

"En kötüsü geride kaldı! Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50'nin altına gerileyecek. Dezenflasyon öngören piyasa yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak. Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek. Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız."

Kaynak: ANKA / Güncel

Macaristan Türkiye Ekonomi Güncel Haberler

Freni boşalan tur otobüsü dehşet saçtı: 2 ölü, 4'ü ağır 28 yaralı

Freni boşalan tur otobüsü dehşet saçtı: 2 ölü, 4'ü ağır 28 yaralı

İzmir'de elektrik akımına kapılarak ölen 2 kişi ihmal kurbanı mı? Bölge esnafının sözleri olay kadar skandal

İzmir'de elektrik akımına kapılarak ölen 2 kişi ihmal kurbanı mı? Bölge esnafının sözleri olay kadar skandal

Bakan Şimşek, en düşük emekli aylığı için 12 bin TL'ye onay verdi

Bakan Şimşek, en düşük emekli aylığı için 12 bin TL'ye onay verdi

Bülent Ersoy'un garsona 'Çirkinsin' demesi tepki çekti

Bülent Ersoy'un garsona "Çirkinsin" demesi tepki çekti

500

Yorumlar (17)

sdsfs dfsa:

13 milyon mülteciyi ülkeden çıkart bakalım kiralar bir ayda yarı yarıya düşmezse başka bir şey bilmem

61
6
yanıtYanıtla
golebicemarti golebicemarti:

Sayın sdsfs dfsa: Haklısın ama bunun yanında Emlakçı komisyonları da mutlaka bir sabiteye bağlanmalı. Saygılarımla.

yanıt27
yanıt4
ismail bey :

Macaristanda enflasyon yüzde 7-8 civarı... Bizde yüzde 150 enflasyona göre az artmış yine...

43
14
yanıtYanıtla
Tolga Baran:

Almanlar bizi kıskanıyor.

43
8
yanıtYanıtla
DEVLET BAŞA:

ülkemizin baş düşmanı devlet kurumlarının en büyük zafiyeti olan denetimsizliktir.....

42
2
yanıtYanıtla
golebicemarti golebicemarti:

Türkiye'de Ev fiyatları, Kiralar ve Araba fiyatları düşmedikten sonra hiç bir şeyin fiyatı düşmez. Onun da tek bir yolu var Tapu Harçları, Döner Sermayesi ve KDV'yi %01'e ve Emlakçı Komisyonlarını %1'e düşürmek ve Onu da Emlak Rayiç Değeri gibi bir yıl boyunca değişmeyen bir sabite üzerinden alınmasını sağlamak. Yine Galerici Karlarını Kasko veya Trafik (Bunlarında bir tanesi kaldırılmalı.) Sigortası üzerinden yıl boyunca aynı olacak bir sabiteye bağlanmalı. Saygılarımla.,

30
2
yanıtYanıtla
Murat Vural:

Helal olsun sana tam isabet

yanıt7
yanıt0
Dünya fani:

En kötü ev bile on bin kötü derken rutubetli ve dahası yok yok şimdi oturduğum evde zam zamanım geldi şimdiden korku sardı devletimi suclayım yoksa insan olarak vicdanımızı bilemedim

26
0
yanıtYanıtla
Gokhan Y :

Sanirim yeniden tatile cikma zamani geldi. Bi 10 sene sonra donerim. Bu ne ya?

16
0
yanıtYanıtla
golebicemarti golebicemarti:

Ülkeyi iyice 'Ekerken yok, dikerken yok, üleşirken Osmanlı'ya çevirdiniz. Üleşmek : Bölüşmek-Paylaşmak. Saygılarımla.

12
1
yanıtYanıtla
Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title