Haberler

TEİS: Eczanelerde KDV iddiaları gerçeği yansıtmıyor

Güncelleme:

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), eczanelerde KDV oranlarının yazar kasa fişlerine eksik yansıtıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. TEİS açıklamasında, eczanelerde uygulanan KDV oranları ve kesilen fişler hakkında bilgi verildi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) eczanelerde KDV oranlarının yazar kasa fişlerine eksik yansıtıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

TEİS'ten yapılan yazılı açıklamada, son günlerde sosyal medya ve basında eczaneler hakkında KDV oranlarının yazar kasa fişlerine eksik yansıtıldığı iddialarının yer aldığı belirtildi.

Eczanelerde satışı yapılan ürün ya da hizmetin niteliğine göre yüzde 0, yüzde 1, yüzde 10 ve yüzde 20 olmak üzere 4 farklı KDV oranı uygulandığı aktarılan açıklamada, gıda takviyeleri, vitaminler ve mamaların yüzde 1, tüm ilaçlar ve medikal ürünleriyle hasta katılım paylarının yüzde 10, kozmetik ve şampuanlar, anne bebek ürünlerinin ise yüzde 20 KDV'li olduğu bilgisi verildi.

Açıklamada, "Kamuoyunda 'yüzde sıfırlı' olarak kesildiği için KDV kaybına neden olunduğu iddia edilen kısım, SGK'nin eczanelerimiz üzerinden tahsil ettiği muayene katılım ücreti olup, bu ücretin tahsilinde eczanelerimiz aracıdır, yani bu bedel SGK'ye ait olup KDV'si bulunmamaktadır. Eczacılık mesleği, bu ülkede en düzenli vergi ödeyen ve toplayan meslek gruplarından biridir. Dolayısıyla da yapılan asılsız iddiaların hiçbir temeli yoktur." ifadelerine yer verildi.

"Gündeme gelen fiş, mali ve hukuki açıdan doğru bir fiştir"

Gündeme gelen örnekte bahsedilen, bir basın mensubunun köşe yazısında ve sosyal medya hesaplarında görülen fişteki KDV oranlarının, iddia edilenin aksine mali ve hukuki açıdan "doğru" bir fiş olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kamuoyuna yansıyan fiş üzerinden izah etmek gerekirse, hastanın muayene ücreti KDV'sizdir, ilaç katılım payları ise halihazırda çalışanlar tarafından eczanelerimize yüzde 10 KDV ile ödenmektedir. Fişte görülen ürün bir gıda takviyesi olduğundan, uygulanan KDV oranı da buna uygun olarak yüzde 1'dir. Fişin üzerindeki bilgilerden de görüleceği üzere gece saat 01.49'da 26 fiş kesilmiş olup, tüm eczanelerimiz haftanın her günü, günün her saati titizlikle hizmet vermekte ve devlete ait KDV aksatılmadan ve düzenli olarak her ay ödenmektedir."

Kaynak: AA / Güncel

Eczane TEİS Hukuk Ekonomi Güncel Haberler

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Bakmadan Geçme

Hamster Combat ne zaman listelenecek? Kurban bayramının arefesinde oruç tutulur mu 2024? Kurban bayramı teşrik tekbirleri ne zaman başlar, nasıl yapılır 2024? Kurban kestikten sonra kılınan namaz nedir, var mıdır 2024? Kurban etinin kaçta kaçı dağıtılır 2024? 15-16 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 15-16 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 15 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 15 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 15 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 15 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 15 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 15-16 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 15-16 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 15-16 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title