Haberler

Kuzey İrlanda Lideri: Halkın Çoğunluğu Birleşik Krallık'ta Kalmak İstiyor

Güncelleme:

Kuzey İrlandalı birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi (DUP) lideri Jeffrey Donaldson, bölge halkının Birleşik Krallık'ta kalmak istediğini söyledi. Donaldson, Birleşik İrlanda fikri ve seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca Türk şirketlerini bölgede yatırım yapmaya çağırdı.

Kuzey İrlandalı birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi (DUP) lideri Jeffrey Donaldson, bölge halkının büyük çoğunluğunun Birleşik Krallık'ın parçası olarak kalmak istediğini söyledi.

Donaldson, AA muhabirine Kuzey İrlanda'nın İrlanda Cumhuriyeti ile birleşmesi anlamına gelen "Birleşik İrlanda" fikri ile İngiltere'de bu yılın ikinci yarısında yapılması beklenen seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey İrlanda'da ilk kez Birleşik Krallık'tan ayrılık yanlısı Sinn Fein'den bir ismin Bölgesel Hükümet Başbakanı olarak göreve gelmesinin bölgenin yerine ilişkin soruları gündeme getirdiği hatırlatılan Donaldson, " Kuzey İrlanda'nın, Birleşik Krallık'ın bir parçası olarak gelecekte daha da güçleneceğini düşünüyorum. Bence Birleşik Krallık'ın bir parçası olarak kalmamız daha iyi olacaktır. Tabii ki Birleşik İrlanda'yı savunmak başkasının görevi ancak Kuzey İrlanda'daki insanların büyük bir çoğunluğu bence hala Birleşik Krallık'ın bir parçası olmak istiyor." dedi.

Donaldson, bölgede gelişen ekonomik durumun da Birleşik Krallık'ta kalma fikrini güçlendirdiği iddialarını destekleyerek, "(Yetki paylaşımı anlaşması) Elbette yaptığımız yeni anlaşma ekonomik potansiyelimizi daha da geliştirecek. Yakın zamanda Türkiye'nin Londra Büyükelçisi'nin Kuzey İrlanda'yı ziyaret etmesinden de mutluluk duydum. Türkiye ile Kuzey İrlanda arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerimizi geliştirmenin yollarını arıyoruz." diye konuştu.

"Yeni hükümetle çalışmaktan mutluluk duyacağız"

Türk şirketlerini bölgede yatırım yapmaya çağıran Donaldson, Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ticareti düzenleyen Windsor Çerçeve Anlaşması ile İngiltere iç pazarının yanı sıra Avrupa Birliği ortak pazarına da açılma şansı yakaladıklarını dile getirdi.

Bu durumun Kuzey İrlanda'yı güçlü pozisyona getirdiğinin altını çizen Donaldson, İngiltere'de kurulan son 3 hükümette Muhafazakar Partiye verdikleri desteğe işaret ederek, "(Yetki paylaşımı anlaşması) Bize anlaşmaya varabilmemiz için çok zaman ayıran şu anki Başbakan'la (Rishi Sunak) gerçek bir ilerleme kaydettik. Bu görüşmelerin sonucu olarak hükümetle de ilişkilerimiz gelişti. Kuzey İrlanda'ya daha fazlasını kazandırmak için şu anki hükümetle yakın çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Donaldson, İngiltere'deki seçimlerde İşçi Partisinin iktidara gelmesi halinde yaşanacaklara yönelik soruya da yanıt vererek, "Gelecek hükümet Muhafazakar da olsa İşçi Partisi de olsa birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağız. (İşçi Partisi lideri) Keir Starmer ve ekibiyle yakın ilişkilerimiz var. Onların da Muhafazakar Partililer gibi çalışabileceğimiz insanlar olduğunu düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı.

Kuzey İrlanda'daki seçimleri, İngiltere'den ayrılığı savunan Sinn Fein kazanmıştı

Kuzey İrlanda, Belfast Anlaşması'nın (Hayırlı Cuma Anlaşması) bir parçası olarak tasarlanan güç paylaşımı modeliyle yönetiliyor ancak bu modelin işlemesi için ince bir denge kurulması gerekiyor.

Buna göre, bölgenin yönetim yapısı gereği yerel hükümet başbakanının seçimlerden birinci çıkan Sinn Fein ve ikinci sırada gelen DUP arasındaki anlaşmayla belirlenmesi gerekiyor.

Ancak son genel seçimlerde, tarihinde ilk kez Kuzey İrlanda'da birinci olan Sinn Fein'in yerel hükümet başbakanını belirlemesine DUP yaklaşık 2 yıldır karşı çıkmıştı.

Seçimlerin ardından parlamentoda, yeni meclis başkanı seçilememişti

Kuzey İrlanda'da, İngiltere'den ayrılığı savunan Sinn Fein'in birinci parti çıktığı 5 Mayıs 2022'deki bölgesel parlamento seçimlerinin ardından ikinci parti DUP'un, 13 Mayıs'taki yeni meclis başkanı seçim sürecini desteklememesi nedeniyle süreç başarısız olmuştu.

Sinn Fein ile DUP arasındaki Kuzey İrlanda Protokolü konusundaki görüş ayrılıkları nedeniyle DUP, 30 Mayıs 2022'deki ikinci kez meclis başkanı seçimini engellemiş, böylelikle parlamentoda meclis başkanı seçilememişti.

Kaynak: AA / Güncel

Demokratik Birlik Partisi Birleşik Krallık Kuzey İrlanda Donaldson Uluslararası Politika Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu istifa mı etti? Patiswiss CEO'su Elif Aslı Yıldız neden istifa etti, ne oldu? Patiswiss'in ödediği vergi ne kadar? Patiswiss kime ait? Aslı Yıldız Tunaoğlu'nun CEO'su olduğu Patiswiss'in ödediği vergi miktarı ne? Patiswiss sahibi kim? Patiswiss çikolata olayı nedir? Üvey annesiyle kaçan Mustafa Müge Anlı'ya bomba gibi düştü! Üvey annesiyle kaçan çocuk kim? Mustafa'nın babası ne dedi? SURVİVOR 2024 BİRLEŞME PARTİSİ ŞARKI OYUNU kim kazandı? Survivor şarkı yarışmasında kim birinci oldu? İsmail Yazıcıoğlu kimdir, neden öldü? İsmail Yazıcıoğlu kaç yaşındaydı ve nereli? Patiswiss ürünleri toplatılıyor mu? Market raflarından kaldırılıyor mu? Patiswiss CEO'su Elif Aslı Yıldız kimdir? İşte Benim Stilim yarışmacısı Yağmur Taktaş öldürüldü mü? Yağmur Taktaş kimdir? Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar? Hamilelik bulantılarına hangi yiyecekler iyi gelir? Yağmur Taktaş öldü mü? İşte Benim Stilim yarışmacısı Yağmur Taktaş neden öldü? SURVIVOR YENİ BÖLÜM TANITIMI | Survivor yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? Eleme adayları belli oldu mu? İstanbul 23 Nisan etkinleri ve konserleri nerede? ?? 23 Nisan'da kimler konser verecek? İstanbul 23 Nisan bayramı nerede kutlanacak? 23 Nisan 1920 TBMM'nin ilk açılış konuşmasını kim yaptı? Mehmet Şerif Bey kimdir, görevi neydi? Atatürk 23 Nisan'ı neden çocuklara armağan etti? 23 Nisan Çocuk Bayramı neden ilan edildi, neden kutlanır? Patiswiss'in ödediği vergi ne kadar? Patiswiss şirketi kime ait?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title