Gül: "Rusya ile Fikirlerimiz Tamamen Aynı"

Gül: "Rusya ile Fikirlerimiz Tamamen Aynı"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya'nın, Kıbrıs Sorunun Çözüm Yerinin Birleşmiş Milletler (BM) Olduğu Yönündeki Görüşlerinin Tamamen Aynı Olduğunu Söyledi.

Gül:

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya'nın, Kıbrıs sorunun çözüm yerinin Birleşmiş Milletler (BM) olduğu yönündeki görüşlerinin tamamen aynı olduğunu söyledi.

Gül, Moskova'da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİB) Teşkilatının Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısından sonra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Gül, bir gazetecinin sorusu üzerine, Türkiye ve Rusya'nın, Kıbrıs sorunun çözüm yerinin BM olduğuna dair görüşlerinin tamamen aynı olduğunu belirterek, ''Meselenin BM'den AB'ye kaydırılması gibi bir Rum taktiğini hiçbir zaman kabul etmiyoruz. Rusya'nın da bu konudaki fikri, tamamen aynıdır'' dedi.

Rusya'nın, BM'nin zayıflatılmasını değil, giderek daha da güçlendirilmesi taraftarı olduğunu söyleyen Gül, ''O bakımdan bundan büyük memnuniyet duyduk. Ayrıca KKTC ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerin canlandırılması ve güçlendirilmesi konusunda Başkan (Vladimir) Putin'in ve bütün Rus yetkililerinin büyük bir iradesi sözkonusu'' diye konuştu.

KKTC Sanayi Odasından temsilcilerin geçen hafta Rusya'ya geldiğini de kaydeden Gül, ''Burada görüşmeler yaptılar. Bunu uzun süredir istiyorduk ve onlar da (Rus tarafı) bu daveti yaptılar. Bunu, bugün bize söylediler (Rus tarafı)'' dedi.

Gül, bir soru üzerine Ermeni konusunun da gündeme geldiğini belirterek, Lavrov'un, Türkiye'nin bu konuda bir tarih komisyonu kurulması önerisine büyük ilgi gösterdiğini, bu konuda yardımcı olacağını ve katkıda bulunmaya çalışacağını söyledi.