Gül: "Beklentimiz Daha Çoktur"

Gül: "Beklentimiz Daha Çoktur"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, PKK ile Mücadele Koordinatörlüğüne İlişkin Arzu Ettikleri Neticelerin Henüz Ortaya Çıkmadığını Belirterek, "Beklentilerimiz Daha Büyüktür" Dedi.

Gül:

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, PKK ile mücadele koordinatörlüğüne ilişkin arzu ettikleri neticelerin henüz ortaya çıkmadığını belirterek, "Beklentilerimiz daha büyüktür" dedi.

Gül, aile yakınları ile bayramlaşmak üzere geldiği İzmir'de bir otelde düzenlenen toplantıda, basın mensuplarıyla sohbet etti. Gül, Başbakan Erdoğan'ın "PKK ile mücadele koordinatörlüğüne" ilişkin dünkü açıklamalarının nüanslarına dikkat edilerek yorumlanması gerektiğini söyledi.

Başbakan'ın bu sözlerine bakıldığında, "hiçbir şey yapılmıyor" manasında söylemediğini ifade eden Gül, "Başbakanımızın da dediği doğrudur. Beklentimiz daha çoktur. Bu beklenti tam yerine hala gelmemiştir. Ümit ediyoruz ki, Türkiye, ABD ve Irak arasındaki bu koordinasyon daha etkili devam eder ve bu beklenti gerçekleşir" dedi.

Özellikle terör örgütünün finans kaynaklarının kurutulmasıyla ilgili önemli çalışmalar yapıldığını ve yapılmaya devam edildiğini söyleyen Gül, "Irak ile ilgili çok büyük beklentimiz var. Bunları, Amerikalılar da zaten kendileri de söylüyorlar. Onlar da Türkiye'ye karşı daha çok terörle mücadelede işbirliği yapmaları gerektiğinin farkındalar" şeklinde konuştu.

Orta Doğu'daki gelişmeler ve Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine de, "Ortadoğu'da her şey çok kritik" dedi.

Herkesin tek arzusunun Irak ve Orta Doğu'ya istikrarın gelmesi olduğunu ifade eden Gül, "Son aylarda en büyük tedirginliğimiz şudur; Irak içinde, Filistin içinde Lübnan içerisindeki iç çekişmeler çok tehlikeli boyuta varmıştır. Herkes Doğu Batı çatışmasından bahsederken, çatışmanın aslında doğunun içinde olduğunu görüyoruz. Bu çok tedirgin edici bir durumu. Ayrıca bu bölgenin yöneticileri idarecileri, siyasi akımların önderleri, olup bitenlerden ders alması ve bu tuzaklara düşmemesi gerekir" diye konuştu.

Gül, Türkiye'nin bütün şartlarda idamı kaldırmış bir ülke olduğunun altını çizerek, "Ümit ederiz ki, bu bütün dünyada gerçekleşsin, ama her ülkenin kendi iç hukuku vardır. Dolayısıyla buna müdahale edebilecek durumda değiliz. Şimdi geleceğe bakmak gerekir. Kan davası peşinde koşmamak gerekir" dedi.

Kaynak: AA