Gübretaş, İran'da Gübre Fabrikası Aldı

Gübretaş, İran'da Gübre Fabrikası Aldı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin (Ttkkmb) Bağlı Ortaklığı Olan Gübretaş'ın Yüzde 50 Ortak Olduğu Konsorsiyumun, İran'da Razi Petrochemincal Şirketini Almak Üzere Verdiği 462,6 Milyon Avroluk Teklif, İran Resmi Makamlarınca Onaylandı.

Gübretaş, İran'da Gübre Fabrikası Aldı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin (TTKKMB) bağlı ortaklığı olan Gübretaş'ın yüzde 50 ortak olduğu konsorsiyumun, İran'da Razi Petrochemincal şirketini almak üzere verdiği 462,6 milyon avroluk teklif, İran resmi makamlarınca onaylandı.

TTKKMB Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, böylece Gübretaş'ın, gübre üretiminde kullanılan ara maddeler, üre ve DAP gibi tüketimi yüksek ürünlerde dünya piyasalarında söz sahibi olmak üzere önemli bir adım attığını bildirdi.

Teke, yaptığı yazılı açıklamada, yatırım için hem hammadde kaynaklarına hem de satışa hazır mevcut ve projelendirilmiş gübre fabrikalarına sahip olması, ekonomik şartların da uygun olması nedeniyle İran'ı tercih ettiklerini kaydetti. İlhami Teke, İran'ın Razi Petrochemincal şirketini özelleştirmek amacıyla açtığı ihaleye, GÜBRETAŞ'ın, ikisi Türk biri İranlı 3 ortak ile girdiğini, konsorsiyumda GÜBRETAŞ'ın yüzde 50 ortaklığının olduğunu ifade etti.

İran'ın güneyindeki Mahsahr kentinde 850 bin metrekare arazi üzerinde kurulu ve büyük bir limana sahip olan tesislerin İran'ın en büyük gübre kompleksi özelliği taşıdığını belirten Teke, tesislerin bütün ürünlerde yıllık kapasitesi 4 milyon 375 bin ton olduğunu bildirdi.