Galatasaray Flaması Yakan Fenerbahçeli Taraftara Dava

Galatasaray Flaması Yakan Fenerbahçeli Taraftara Dava

Galatasaray Flaması Yakan Fenerbahçeli Taraftara Dava
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe-Galatasaray arasında geçen yıl oynanan maç öncesinde, stat dışında Galatasaray flaması yaktığı ve cansız kadın mankene Galatasaray forması giydirdiği öne sürülen Fenerbahçe taraftarı hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe-Galatasaray arasında geçen yıl oynanan maç öncesinde, stat dışında Galatasaray flaması yaktığı ve cansız kadın mankene Galatasaray forması giydirdiği öne sürülen Fenerbahçe taraftarı hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Sıddık Çinko tarafından hazırlanan iddianamede, 25 Ekim 2015 tarihinde Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda Galatasaray-Fenerbahçe arasında oynanan müsabakada, Fenerbahçe taraftarının Galatasaray forması giydirilmiş cansız kadın mankeni ateşe verdiği şeklinde sosyal medyada ve internet sitelerinde haber yapıldığının belirtilmesi üzerine, resen soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Söz konusu olayla ilgili Cinsel Şiddetle Mücadele Derneğinin de suç duyurusunda bulunduğu bilgisi verilen iddianamede, soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılarak habere konu olayın gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti, olay görüntülerinin temini ve şüphelilerin tespit edilerek delillerin gönderilmesinin istendiği anlatıldı.

İddianamede, bu kapsamda yapılan çalışmada, soruşturmaya konu olayın müsabaka öncesinde stada yakın bir iş yerinin önünde cereyan ettiğinin belirlendiği, Serdar Murat E'nin söz konusu eylemi gerçekleştiren kişi olduğunun görüntülerle belirlendiği aktarıldı.

Şüphelinin ifadesinde, Fenerbahçe taraftarı olduğunu, yaklaşık 8 yıldır Fenerbahçe maçlarına arkadaş grubuyla katıldığını, olay günü arkadaşı Cüneyt A. ile maçın oynanacağı Kadıköy'e geldiğini, müsabaka öncesinde stada yakın bir mekanda arkadaşlarıyla buluştuğunu, forma, atkı, monttan oluşan poşet hazırladığını, takımları lehine tezahürat yaptığını söylediği belirtildi.

İddianamede, Serdar Murat E'nin ifadesinde, tezahürat sırasında seyyar satıcıdan aldığı meşale ile Galatasaray flaması yaktığını anlattığı belirtilerek, cansız kadın mankenin kendisiyle ilgili olmadığını ve çekim açısı nedeniyle yakılmış şeklinde algılandığını, olayın suç olduğunu bilmediği ve kötü niyetinin olmadığı şeklinde beyanda bulunduğu bildirildi.

"Dalga geçer şekilde davranışlarda bulundu"

İddianamede, tanık olarak ifadesine başvurulan Cüneyt A'nın, olay günü taraftarı oldukları Fenerbahçe takımını desteklemek amacıyla Kadıköy'e geldiklerini, arkadaşı E'nin cansız kadın mankeni önce şişirip dalga geçtikten sonra Galatasaray'ın 10 numara formasını giydirip bağladığını, bir süre sonra Galatasaray flamasını çıkarıp elindeki meşale ile yaktığını, etrafındaki insanların olay anını cep telefonuyla kayıt altına aldıklarını, bu şekilde olayın sosyal medyaya yansıdığını, cansız kadın mankenin yakılmadığını, burada amacın Fenerbahçeyi destekleyip Galatasaray'ı küçük düşürmek olduğunu söylediği belirtildi.

Şüpheli E'nin söz konusu müsabakanın oynanacağı stat çevresindeki bir iş yerinde arkadaşları ile buluşup takımları lehine tezahürat yaptıkları aktarılan iddianamede, rakip takım aleyhine hakaret içeren tezahüratta bulunduğu, cansız kadın mankene Galatasaray forması giydirip bulunduğu iş yerinin önündeki demir parmaklıklara bağladığı, bununla dalga geçer davranışlarda bulunduğu, Galatasaray flamasını ise temin ettiği meşale ile yakıp tezahürata devam ettiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

"Kadın cinsiyetini aşağılayıcı unsur olarak kullandı"

Serdar Murat E'nin yanıcı ve yakıcı nitelikteki meşaleyle rakip takımın formasını yakarak 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'a aykırı eylemde bulunduğu savunulan iddianamede, şüphelinin ayrıca cansız kadın mankene rakip takımın formasını giydirip demir parmaklıklara bağladıktan sonra buna yönelik küçük düşürücü eylemlerde bulunduğu, bu şekilde rakip takımı küçük düşürmede kadın cinsiyetini aşağılayıcı unsur olarak kullandığı, bu haliyle halkın bir kesiminin farklılığını aşağılayıcı hareket ettiğinin kabul edilmesi gerektiği ileri sürüldü.

İddianamede, E'nin "Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" ve "Spor alanlarına yasak madde sokulması ve müsabaka düzeninin bozulması" suçlarından 9 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Şüpheli Serdar Murat E. hakkında "seyirden yasaklanma" tedbirinin de uygulanması istenen iddianame, gönderildiği Anadolu 3. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Serdar Murat E, ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title