Fırat: "Meclis Başkanlığı İçin İsim Götürmedik"

Fırat: "Meclis Başkanlığı İçin İsim Götürmedik"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Meclis Başkanı Seçimi İçin Bazı Muhalefet Partilerine Yaptıkları Ziyaretlerle İlgili Olarak, 'Sadece Meclis Başkanlığı İçin Gittik. İsim Götürmedik, Onlar da Herhangi Şekilde Bir İsim Bildirmediler' Dedi.

Fırat:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Meclis Başkanı seçimi için bazı muhalefet partilerine yaptıkları ziyaretlerle ilgili olarak, ''Sadece Meclis başkanlığı için gittik. İsim götürmedik, onlar da herhangi şekilde bir isim bildirmediler'' dedi.

Fırat, beraberinde Devlet Bakanı Beşir Atalay ve MKYK üyesi Hüseyin Tanrıverdi ile birlikte bazı muhalefet partilerine Meclis Başkanı seçimi konusunda yaptıkları ziyaretin ardından, parti genel merkezine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 22 Temmuzda yaptığı konuşmada, süreci bir mutabakatla götürmek istediklerini'' vurguladığını belirten Fırat, ''Bunun hayata geçirilmesinin bugün bence başlangıcı. DSP, MHP, CHP ve DTP'den randevu talebinde bulunduk. Bunlardan DSP, CHP ve DTP ile görüşme imkanımız oldu. MHP'den şu ana kadar dönüş olmadı'' diye konuştu.

Ziyaret edilen partilerin temsilcilerinin taleplerinin hangi yönde olduğu sorusuna Fırat, şu yanıtı verdi:

''Teamül olarak başkanlık konusunda aday belirleme hakkının çoğunluk partisine ait olduğunu ve aday belirlenmediği için de bu konuda bir fikirlerinin olmadığını söylediler. Başarı dileğinde bulundular. Biz bir an önce başkanlık divanı üyelerinin kendi paylarına düşen kısmının bir an önce bildirildiği takdirde Meclis'in de bir an önce çalışmaya başlayabileceği konusunda ricada bulunduk. Kendileri de bu isteğimizi en kısa sürede karşılayarak Meclis'in çalışmasını çabuklaştıracakları konusunda beyanda bulundular.

Herhangi bir isim yoktu. Herhangi bir isim de sorulmadı. Bunun doğrudan doğruya AK Parti'nin hakkı olduğunu söylediler. Aday belirlendikten sonra bu konudaki tavırlarını bilahare belli edeceklerini beyan ettiler.''

AK Parti'nin, Meclis Başkanı adayının bugün akşam saatlerinde belli olacağını belirten Fırat, açıklamanın da Başbakan Erdoğan tarafından yapılabileceğini söyledi.