Haberi Paylaş

Rusya'dan Türkiye'ye ikinci parti S-400 sevkiyatı başlıyor

Ekonomi Haberleri

Reuters'ın son dakika olarak geçtiği habere göre, Türkiye ve Rusya ikinci parti S-400 hava savunma sistemleri sevkiyatını başlatıyor. Ortada yeni bir anlaşma olmadığını belirten Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitri Şugayev, "S400'lerin satın alınması için Rusya ile imzalanan orijinal sözleşme zaten iki partiyi içeriyordu." dedi.

2017 yılında Rusya'dan 2,5 milyar dolar değerinde dört adet S-400 hava savunma sistemi tedarik etmek için bir sözleşme imzalayan Türkiye, S-400 sistemini satın alan ilk NATO ülkesi olmuştu. ABD, Türkiye'den S-400 sistemini elinden çıkarmasını ve kullanmamasını istemişti. Türkiye ise sistemin aktif bir şekilde kullanılacağını duyurmuş, bu nedenle ABD, Türkiye'yi F-35 savaş uçağı programından çıkarmış ve CAATSA kapsamında yaptırımlar uygulamıştı.

Konu zaman zaman liderler tarafından gündeme taşınırken Rusya'dan satın alınan S-400'lerle ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Rus haber ajansı TASS ve Reuters, Türkiye ve Rusya arasında S-400 hava savunma sistemlerinin ikinci sevkiyatının başlayacağını duyurdu. Bu gelişme bazı yayın organları tarafından yeni bir anlaşma olarak servis edildi. Ancak hem Türkiye hem de Rusya bu iddiayı yalanladı.

TASS'a konuşan Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitri Şugayev, yeni bir anlaşma olmadığını belirterek, "S400'lerin satın alınması için Rusya ile imzalanan orijinal sözleşme zaten iki partiyi içeriyordu. İkinci partinin satın alınması orijinal plana ve ilgili sözleşmeye dahil edildi. Dolayısıyla raporlanmaya değer somut bir gelişmemiz yok. Süreç devam ediyor ve yeni bir anlaşma yok." ifadelerini kullandı.

Şugayev, ayrıca S-400 hava savunma sistemi bileşenlerinin bir kısmının Türkiye'de yerli olarak üretileceğini de söyledi.

Öte yandan konu hakkında bir açıklamada Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan (SSB) geldi. Yeni anlaşma iddialarının yalanlandığı açıklamada, "Yeni bir gelişme söz konusu değil. İlk gün yapılan anlaşmaya göre süreç devam etmektedir" denildi.

Rusya Dünya Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

Yusuf Şahin ÖZTEK:

Değerli kardeşim, bu tür sistemler tehtid anında kurulur. 7/24aktif olmazlar. Zira yerleri gizlidir. Aktif hale gelince yeri belli olur. 10 dk da kurulan sistemden bahsediyoruz. Türkiyenin onun radarına ihtiyacı yok. Aselsan sabit ve portatif 400km den daha uzun mesafeleri ki 600 km.olduğu söyleniyor, aktif radarlarımız mevcut.

faruk gündoğar:

Mesele bu füzelerin alınması değil mesele bu füzelerin kurulması önceki aldıkları daha kurulumu yapılmadı ve depoda bekletiliyor

Davut YALANCI:

ABD çıldırdı.Zaten bizi çok fena kıskanıyordu. Fesatlıklarından çatır çatır çatladılar. Tabi raflar boş. Kişi başına düşen milli gelir bizden geri düştü.( Milli gelir olayını bizden biri demisti.) En sonunda kafayı yedi. Ve ABD'yi akıl hastanesine yatırmaları gerekti.

Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title