Haberi Paylaş

TİSK Başkanı Akkol'a canlı yayında soruldu: Asgari ücrete zam oranı ne olacak?

Ekonomi Haberleri

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, "Asgari ücrete zam oranı ne olacak?" sorusuna canlı yayında yanıt verdi. Konunun konuşulmasının şu an için çok erken olduğunu ifade eden Akkol, "Son 2 asgari ücretteki üçlü atılan imzayı çok önemsiyorum. Bu ortak mutabakatın bu dönem içinde de devam etmesini istiyoruz. Biz işverenler olarak taşın altına elimizi koymaya hazırız" diye konuştu.

Milyonlarca çalışanın heyecanla beklediği asgari ücret zammında maraton başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile TİSK ve TÜRK-İŞ Başkanları arasında bugün kritik bir zirve gerçekleşecek.

Toplantı öncesinde basın mensuplarının yönelttiği "Asgari ücrete zam oranı ne olacak?" sorusuna yanıt ceren TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, konunun konuşulmasının şu an için çok erken olduğunu ifade ederek "Son 2 asgari ücretteki üçlü atılan imzayı çok önemsiyorum. Bu ortak mutabakatın bu dönem içinde de devam etmesini istiyoruz. Biz işverenler olarak taşın altına elimizi koymaya hazırız" diye konuştu.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

2022 yılının başında 4 bin 253 liraya çıkarılan asgari ücrete, enflasyon nedeniyle temmuzda bir ara zam yapılmıştı. Temmuzda alınan kararla asgari ücret 5 bin 500 lira olarak açıklanmıştı.

Özgür Burak Akkol Asgari Ücret Ekonomi Tisk Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

ahmet örnek:

herşeye gelen zam oranları ortada en az %200 gelecekki millet kendine gelsin aksi taktirdeki tüm zam oranları hiçbirşeyi düzeltmeyecektir.

ferfer:

enflasyona çare bulunmazsa yüzde 500de zam yapsa bi değeri yok kardeşim senin maaşın 20 bin tlyede çıksa bunun 2-3 katı a dan zye herşeye zam gelecek o 20 bin tl yine sana yetmeyecek enflasyona çözüm lazım

SÜMBÜLZADE VEHBİ EFENDİ:

VERMEYİN :D

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title